Echipa feminină a României de tenis de masă s-a calificat în finala CE

Echipa feminină de tenis de masă a României a câştigat marţi, cu scorul de 3-0, întâlnirea cu reprezentativa Poloniei din semifinalele Campionatelor Europene de la Ostrava şi va evolua în finală împotriva Olandei, în faţa căreia a pierdut în faza grupelor, cu scorul de 0-3.

89 afișări
Imaginea articolului Echipa feminină a României de tenis de masă s-a calificat în finala CE

Echipa feminină a României de tenis de masă s-a calificat în finala CE (Imagine: Ciprian Sterian/Mediafax Foto)

Rezultatele înregistrate în întâlnirea România - Polonia de marţi sunt următoarele:

Daniela Dodean - Li Qian 3-2 (11-6, 5-11, 10-12, 14-12, 11-9);

Elizabeta Samara - Natalya Partyka 3-1 (8-11, 11-6, 11-4, 12-10);

Iulia Necula - Xu Jie 3-0 (11-9, 11-7, 13-11).

În 2008, echipa naţională feminină a României a câştigat medalia de bronz la Campionatele Europene de tenis de masă de la Sankt Petersburg, după ce a fost învinsă de Olanda, în semifinale, cu scorul de 3-0.

Echipa batavă a avut o evoluţie foarte bună la această ediţie a CE, pierzând o singură partidă (cu Ucraina), în cele cinci întâlniri disputate până acum.

Olanda şi România s-au întâlnit, sâmbătă, în faza grupelor, când reprezentativa batavă s-a impus cu scorul de 3-0. Rezultatele înregistrate în întâlnirea din grupa A au fost următoarele:

Li Jiao - Elizabeta Samara 3-1 (9-11, 11-8, 11-6, 11-3).

Li Jie - Daniela Dodean 3-1 (11-8, 10-12, 12-10, 11-6)

Elena Timina - Cristina Hirici 3-0 (11-7, 11-1, 11-6).

Naţionala feminină a României a cucerit, în 2005, ultimul său titlul european, la competiţia găzduită de oraşul danez Aarhus, "tricolorele" mai având în palmares alte două medalii de aur la CE. La ediţia precedentă a Campionatelor Europene, echipa României s-a clasat pe locul şapte.