Germanul Dimitrij Ovtcharov şi suedeza Li Fen au câştigat, duminică, medaliile de aur la Campionatele Europene de tenis de masă de la Schwechat (Austria).

174 afișări
Imaginea articolului Germanul Dimitrij Ovtcharov şi suedeza Li Fen, campioni europeni la tenis de masă

Dimitrij Ovtcharov (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Ovtcharov l-a învins, în finală, cu scorul de 4-0 (11-4, 11-7, 12-10, 11-8), pe belarusul Vladimir Samsonov. Medaliile de bronz au fost cucerite de germanul Bastian Steger şi grecul Panagiotis Gionis.

La feminin, Li Fen a trecut, în ultimul act al competiţiei, cu scorul de 4-2 (9-11, 11-4, 11-5, 10-12, 11-9, 11-6), de Shan Xiaona (Germania). Medaliile de bronz au fost câştigate de Han Ying (Germania) şi Fu Yu (Portugalia).

Proba de dublu masculin a fost câştigată de perechea Tan Ruiwi/Wang Zeng Yi (Croaţia/Polonia), care a învins, în finală, cu scorul de 4-1 (11-6, 13-11, 8-11, 11-8, 11-8), cuplul austriac Robert Gardos/Daniel Habesohn.

În proba de dublu feminin s-a impus perechea germană Petrissa Solja/Sabine Winter, care a trecut, în ultimul act al competiţiei, cu scorul de 4-2 (10-12, 9-11, 11-4, 12-10, 11-9, 11-6), de un alt cuplu german, Zhanqi Barthel/Xiaona Shan.