- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (19.10.2021, 18:02)
- Rafael Hekman
Jucătorii nevaccinaţi nu vor beneficia de tratamente preferenţiale pentru Australian Open. „Virusului nu-i pasă câte Grand Slamuri ai câştigat”
Statul australian Victoria nu va face înţelegeri speciale cu sportivii nevaccinaţi, pentru a le permite să participe la evenimente sportive, a declarat marţi, un oficial, chestionând şansa lui Novak Djokovic de a-şi apăra titlul la Australian Open şi a obţine recordul de Grand Slam-uri câştigate.
Urmărește
1091 afișări
Sursa foto: profimedia
Djokovic, numărul unu mondial, aflat la egalitate cu Roger Federer şi Rafa Nadal, cu cele 20 de titluri de Grand Slam câştigate de fiecare în parte, a refuzat din nou să dezvăluie săptămâna aceasta statutul său în ceea ce priveşte vaccinarea şi a declarat că nu este sigur dacă îşi va apăra titlul de la Australian Open.
Premierul statului Victoria, Daniel Andrews, a declarat, conform Reuters, că se opune unor aranjamente speciale care să permită sportivilor nevaccinaţi să concureze în acest stat, care urmează să găzduiască Grand Slam-ul, la Melbourne Park, în ianuarie.
"(Virusului) nu-i pasă care este clasamentul tău în tenis sau câte Grand Slamuri ai câştigat. Este complet irelevant. Trebuie să te vaccinezi pentru a te menţine în siguranţă şi pentru a-i menţine pe ceilalţi în siguranţă.", a declarat el în cadrul unui briefing de presă.
ULTIMELE ȘTIRI
-
TU l-ai vota pe Donald Trump, dacă ar candida la Președinția României? VOTEAZĂ AICI / Sondaj Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
-
Ministrul israelian Ben-Gvir ameninţă cu demisia în cazul aprobării acordului de încetare a focului
-
A murit David Lynch, regizorul filmelor Twin Peaks şi Muholland Drive
-
Dezinformări privind procesul de extindere şi modernizare a Bazei de la Kogălniceanu, combătute
Tennis Australia, care organizează Grand Slam-ul, a refuzat momentan să comenteze, la solicitarea Reuters.
Statul Victoria, care urmează să iasă săptămâna aceasta dintr-un lockdown de aproape trei luni, a inclus recent sportivii profesionişti în categoria persoanelor obligate să se vaccineze, categorie care acoperă milioane de "lucrători autorizaţi", fără a clarifica dacă această obligativitate se aplică şi sportivilor din străinătate sau din alte state australiene.
Andrews a sugerat că obligativitatea se referă şi la sportivii internaţionali.
"Sportul profesionist face parte din acele (elemente de pe) lista lucrătorilor autorizaţi care trebuie să fie vaccinate cu două doze", a spus el.
"Nu cred că un jucător de tenis nevaccinat va obţine o viză pentru a veni în această ţară şi dacă ar obţine o viză, probabil că va trebui să stea în carantină câteva săptămâni", a adăugat el.
"Nu cred că persoana pe care aţi indicat-o (Djokovic n.r.) sau orice alt jucător de tenis,... sau jucător de golf sau pilot de Formula 1 va obţine măcar o viză pentru a veni aici. Dacă mă înşel, sunt sigur că guvernul federal vă va anunţa".
Departamentul de afaceri interne al guvernului federal nu a fost în măsură să ofere un comentariu imediat.
Graniţele Australiei au fost închise pentru nerezidenţi pe durata pandemiei, deşi autorităţile au eliberat vize pentru atleţi şi personalul sportiv, pentru evenimente majore, inclusiv pentru ultimul Open al Australiei, din februarie.
Premierul Scott Morrison a declarat că guvernul va relaxa controalele la graniţă pentru rezidenţi şi membrii familiilor lor stabiliţi în străinătate, începând de luna viitoare, dar turiştii internaţionali şi deţinătorii altor categorii de vize vor trebui să aştepte mai mult timp.
Melbourne, al doilea oraş ca mărime din Australia, a fost blocat din august, în timp ce autorităţile se străduiau să limiteze un focar al variantei Delta, extrem de contagioasă.
Restricţiile pentru cei 5 milioane de locuitori ai oraşului vor fi atenuate începând de vineri, când se aşteaptă ca 70% din populaţia adultă din Victoria să fie complet vaccinată.
Cu toate acestea, persoanele nevaccinate vor continua să nu aibă acces la evenimentele sportive, restaurante, pub-uri şi alte locaţii.
Andrews a declarat că interdicţia pentru fanii nevaccinaţi se poate aplica până la Marele Premiu al Australiei de Formula 1 din 2022, care va avea loc în aprilie.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe alephnews.ro: Cum se vor desfășura alegerile prezidențiale din 4 și 18 mai? TikTok, Facebook și Google riscă amenzi uriașe dacă nu respectă regulile lui Ciolacu
Citește pe www.zf.ro: Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Adrian Sârbu: Simpaticul domn Marcel Ciolacu, un Dobi-Tik-Tok, nu știe nimic legat de guvernare. Azi îți dă taxe noi, mâine îți ia pensia pe care ți-a promis-o ieri
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Cine este miliardarul discret care împinge din umbră o întreagă ţară de pe drumul european către un parteneriat cu Rusia
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Prezentatoarea știrilor și iubita ei cântăreață, imagini îndrăznețe din vacanța romantică din Costa Rica
PROSPORT.RO
Povestea de viață a lui Paul, un om al străzii care a devenit multimilionar. Cu doar 700 de dolari și-a construit un adevărat imperiu 😲
CANCAN.RO
Bruce Willis, apariție rară în public! Actorul este de nerecunoscut: Cum arată acum starul din „Die Hard”, grav bolnav
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe