Rapid Bucureşti - Gaz Metan Mediaş, scor 4-1, în Liga I

Formaţia Rapid Bucureşti a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-0), echipa Gaz Metan Mediaş într-un meci contând pentru etapa XIV-a a Ligii I.

48 afișări
Imaginea articolului Rapid Bucureşti - Gaz Metan Mediaş, scor 4-1, în Liga I

Rapid Bucureşti - Gaz Metan Mediaş, scor 4-1, în Liga I (Imagine: Bogdan Maran/Mediafax Foto)

Pentru Rapid au marcat Iencsi '43 (penalti), Spadacio '71, Ioniţă '84 şi Răduţă '90+1, în timp ce pentru Gaz Metan a înscris Pârvulescu '61.

În minutul 43, arbitrul Marius Avram a dictat un penalti după un fault al lui Fl. Lazăr asupra lui Ioniţă, iar penaltiul a fost transformat de Adrian Iencsi.

Gaz Metan Mediaş a egalat a în minutul 61 când Paul Pârvulescu a însris cu un şut plasat de la aproximativ 20 de metri.

FC Rapid a preluat conducerea pe tabela de marcaj, printr-un gol marcat de Juliano Spadacio în minutul 71, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

Ioniţă a înscris golul de 3-1 în minutul 84, după o pasă de pe stânga de la Răduţă.

În minutul 90+1, Ioniţă i-a pasat lui Răduţă care a înscris de la aproximativ 10 metri, ducând scorul la 4-1.

Rapid: 33. Bornescu (1. Marinescu '68) - 13. Păun, 32. Iencsi, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 6. Matici (9. Răduţă '66), 15. Lazăr - 20. Grigorie, 30. Spadacio, 29. Buga (21. A. Tene '78) - 11. Ioniţă. Antrenor: Nicolae Manea.

Gaz Metan Mediaş: 30. Buchta - 20. Nohai (14. Sabou '83), 19. Fl. Lazăr, 15. Hoban, 8. Buzean - 5. Munteanu, 16. R. Zaharia, 21. Todea, 22. Pârvulescu - 17. Dudiţă (11. Cigan '46), 10. Bud. Antrenor: Cristian Pustai

Cartonaşe galbene: Ioniţă '45, Iencsi '45+2, Grigorie '77 / Pârvulescu '36, Dudiţă '45

Arbitri: Marius Avram (central) - Ioan Onicaş, Iulian Radu (asistenţi) - Cătălin Popa (rezervă).

Observatori: Mircea Cezar Ionescu, Constantin Gheorghe.

Supervizor: Adalbert Kassai.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

Portarul Mircea Bornescu a fost înlocuit în minutul 68 cu Marinescu, deoarece s-a accidentat la un duel cu Cristi Bud.

La Rapid a debutat în Liga I şi Alin Tene, intrat pe teren în minutul 78, în locul lui Mugurel Buga.

La începutul meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Constantin Cârstea.