RIO 2016: Concursul de atletism la Jocurile Olimpice începe pe 12 august. 22 de sportivi reprezintă România

Concursul de atletism la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro începe pe 12 august şi se va încheia în data de 21 august. 22 de sportivi reprezintă România, potrivit Federaţiei Române de Atletism.

3001 afișări
Imaginea articolului RIO 2016: Concursul de atletism la Jocurile Olimpice începe pe 12 august. 22 de sportivi reprezintă România

RIO 2016: Concursul de atletism la Jocurile Olimpice începe pe 12 august. 22 de sportivi reprezintă România

România este reprezentată de 22 de atleţi şi anume: Elena Daniela Cârlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu, Nicolae Soare (toţi la maraton), Andreea Arşine, Claudia Nicoleta Ştef, Ana Veronica Rodean (toate la 20 km marş), Marius Cocioran, Narcis Ştefan Mihăilă (ambii la 50 km mars), Alina Rotaru (săritura in lungime), Elena Andreea Panţuroiu, Cristina Bujin şi Marian Oprea (toţi la triplusalt), Claudia Mihaela Bobocea (800 m), Florina Pierdevară (800 m şi 1.500 m), Bianca Răzor (400 m), Andrei Gag (aruncarea greutăţii), Ancuţa Bobocel (3.000 m obstacole); Sanda Belgyan, Anamaria Ioniţă, Andrea Mikloş şi Adelina Pastor (ştafeta de 4×400 m).

Iată programul detaliat al atleţilor români la Jocurile Olimpice 2016:

Ziua 1 ‐ 12 august

02:30 (ora României) F 1500 m Calificări Pierdevară Florina

Ziua 2 ‐ 13 august

15:40 F Triplusalt Calificări Panţuroiu Elena, Bujin Cristina

16:05 F 3000 m Obs. Calificări Bobocel Ancuţa

17:00 F 400 m Calificări Răzor Bianca

Ziua 3 ‐ 14 august

15:30 F Maraton Finala Cîrlan Elena Daniela, Todoran Paula

02:35 (15 aug) F 400 m Semifinala Răzor Bianca

02:55 (15 aug) F Triplusalt Finala Panţuroiu Elena, Bujin Cristina

03:30 (15 aug) F 1500 m Semifinala Pierdevară Florina

Ziua 4 ‐ 15 august

15:30 M Triplusalt Calificări Oprea Marian

17:15 F 3000 m Obs. Finala Bobocel Ancuţa

04:45 (16 aug) F 400 m Finala Răzor Bianca

Ziua 5 ‐ 16 august

15:50 M Triplusalt Finala Oprea Marian

03:05 (17 aug) F Lungime Calificări Rotaru Alina

04:30 (17 aug) F 1500 m Finala Pierdevară Florina

Ziua 6 ‐ 17 august

16:55 F 800 m Calificări Bobocea Claudia, Pierdevară Florina

03:15 (18 aug) F Lungime Finala Rotaru Alina

Ziua 7 ‐ 18 august

15:55 M Greutate Calificări Gag Andrei

02:30 (19 aug) M Greutate Finala Gag Andrei

03:15 (19 aug) F 800 m Semifinala Bobocea Claudia, Pierdevară Florina

Ziua 8 ‐ 19 august

14:00 M 50 Km Marş Finala Cocioran Marius, Mihăilă Narcis

20:30 F 20 Km Marş Finala Ştef Claudia, Rodean Ana Veronica, Arsine Andreea

02:40 (20 aug) F 4x400 m Ştafeta Calificări Pastor Adelina, Belgyan Sanda, Ioniţă Anamaria, Miklos Andreea, Răzor Bianca

Ziua 9 ‐ 20 august

03:15 (21 aug) F 800 m Finala Bobocea Claudia, Pierdevară Florina

04:00 (21 aug) F 4x400 m Ştafeta Finala Pastor Adelina, Belgyan Sanda, Ioniţă Anamaria, Miklos Andreea, Răzor Bianca

Ziua 10 ‐ 21 august

15:30 M Maraton Finala Ionescu Marius, Soare Nicolae

 

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici