Steaua a învins Ujpest FC, scor 2-0 - GALERIE FOTO

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa ungară Ujpest FC, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa.

257 afișări
Imaginea articolului Steaua a învins Ujpest FC, scor 2-0 - GALERIE FOTO

Steaua a învins Ujpest FC, scor 2-0 (Imagine: Constantin Vladescu/Mediafax Foto)

Golurile echipei Steaua au fost marcate de Romeo Surdu, în minutul 46, şi Bogdan Stancu, în minutul 71.

Romeo Surdu a marcat printr-un şut puternic din mijlocul careului formaţiei maghiare, după ce a beneficiat de o pasă cu călcâiul a atacantului intrat în repriza secundă, Bogdan Stancu. Golul doi al formaţiei steliste i-a avut în prim plan pe aceeaşi doi jucători, de această dată Romeo Surdu centrând pentru şutul lui Bogdan Stancu.

Din minutul 42, Steaua a rămas în inferioritate numerică după ce atacantul grec Pantelis Kapetanos a fost eliminat. Kapetanos l-a lovit, fără minge, pe fundaşul maghiar Vasko. Mijlocaşul defensiv al celor de la Ujpest, Korcsmar, a fost şi el eliminat, în minutul 54, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 31. Ninu, 3. D. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin - 7. Szekely, 25. Onicaş, 14. Toja (19. A. Ionescu '83), 21. Ochiroşii (28. B. Stancu '46)- 11. Surdu (10. Grzelak '88), 9. Kapetanos. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Ujpest: 1. Balajcza – 18. Vermes, 19. Vasko, 14. Lambulics, 2. Dudics - 21. Korcsmar - 5. Sandor, 6. Stokes, 22. Kabat, 24. Pollak - 8. Rajczi (10. Tisza '81). Antrenor: Willie McStay.

Cartonaşe galbene: Korcsmar '34 şi 54, Vasko '42, Pollak '44 (Ujpest), Ochiroşii '35, Goian '59, Toja '62, P. Marin '69 (Steaua).

Cartonaşe roşii: Kapetanos '42, Korcsmar '54.

Partida a fost urmărită de aproximativ 20.000 de spectatori, dintre care 500 de fani ai echipei Ujpest.

Partida Steaua - Ujpest a reprezentat primul meci oficial al antenorului Cristiano Bergodi pe banca formaţiei "roş-albastre". În aceeaşi postură s-au aflat şi jucătorii Ciprian Tătăruşanu, Ducu Ninu şi Pawal Grzelak.

La începutul meciului, suporterii de la Peluza Sud au realizat o coregrafie prin care au dezvăluit steaguri cu inscripţiile "ASA 1947", "CCA 1960", şi "Steaua 1987", însoţite de bannerul "Adevăratele valori rămân în istorie". După ce au coborât steagurile, suporterii au afişat un alt banner: "Pe creditori îi ştergem din memorie".

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Grecia, cu Michael Koukoulakis, la centru, Dimitris Bozatzidis şi Dimitris Saraidaris, asistenţi, şi Georgios Daloukas arbitru de rezervă.

Observatorii partidei au fost Eduard Dervishaj (Spania) şi Jan Carlsen (Danemarca).

Manşa retur dintre cele două echipe va avea loc la 23 iulie, pe terenul formaţiei Ujpest FC.