U. Craiova, o etapă suspendare şi 30.000 de lei amendă după incidentele de la Mioveni
Comisia de Disciplină a decis, joi, disputarea unui meci fără spectatori şi 30.000 de lei amendă pentru clubul Universitatea Craiova în urma incidentelor provocate de suporterii olteni la meciul cu formaţia Dacia Mioveni, scor 1-2, din etapa a XXVI-a a Ligii I.

U. Craiova, o etapă suspendare şi 30.000 de lei amendă după incidentele de la Mioveni (Imagine: Mediafax Foto)
Directorul executiv adjunct al grupării Universitatea Craiova, Vicenţiu Neagoe, s-a arătat dezamăgit de atitudinea suporterilor olteni prezenţi la Mioveni. "Degeaba au încurajat echipa în momentele dificile dacă şi-au dat în petec atunci când nu trebuia. Vom fi puşi în situaţia de a lua măsuri drastice împotriva multor suporteri", a spus Vicenţiu Neagoe.
Preşedintele grupării Dacia Mioveni, Ion Tuţală, a declarat, luni, că fanii Universităţii Craiova au provocat pagube de peste 5.000 de lei în sectorul ce le-a fost rezervat la meciul direct disputat în etapa a XXVI-a a Ligii I, pierdut de argeşeni cu scorul de 1-2.
Tuţală a explicat că suporterii olteni au rupt scaune şi le-au au aruncat în spectatorii din apropierea lor, au rupt plăcuţele cu numerele rândurilor, un gard şi plasa protectoare.
În urmă cu două săptămâni, Comisia de Disciplină a FRF a amendat clubul Universitatea Craiova cu suma de 30.000 de lei pentru incidentele de la meciul cu Rapid, scor 1-1, disputat în etapa a XXIII-a a Ligii I. De asemenea, gruparea olteană a primit un avertisment atunci. La acel meci, fanii craioveni au aruncat cu diverse obiecte în teren, jucătorul Rapidului Daniel Pancu fiind lovit la cap.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



CANCAN.RO

