Victorie în Liga I pentru Unirea Urziceni înaintea întâlnirii cu VfB Stuttgart

Campioana României, Unirea Urziceni, a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-0), formaţia Astra Ploieşti, în primul meci al etapei a VIII-a a Ligii I, ultimul pentru ialomiţeni înaintea întâlnirii cu VfB Stuttgart, din grupa G a Ligii Campionilor.

16 afișări
Imaginea articolului Victorie în Liga I pentru Unirea Urziceni înaintea întâlnirii cu VfB Stuttgart

Victorie în Liga I pentru Unirea Urziceni înaintea întâlnirii cu VfB Stuttgart (Imagine: Mediafax Foto)

Pentru Unirea au marcat Rusescu '13, Varga '59, Galamaz '64 şi Dănălache '90+1, în timp ce pentru Astra a înscris Djokici '69.

Raul Rusescu a deschis scorul pentru Unirea Urziceni, în minutul 13, când a marcat cu un şut de la circa 20 de metri.

În minutul 59, Dacian Varga a şutat de la marginea careului şi a marcat pentru 2-0.

George Galamaz a mărit avantajul la 3-0 pentru Unirea în minutul 64, când a înscris cu cupul din şase metri.

În minutul 69, Djokici a redus din diferenţă, reuşind să marcheze după un corner de pe stânga.

Cristi Dănălache a marcat din nou pentru Unirea, în minutul 90+1, reluând o centrare de la Frunză.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 24. Maftei, 6. Galamaz, 22. Bruno Fernandes, 23. Bordeanu - 20. Marinescu (25. Pădureţu '61), 8. S. Paraschiv, 21. T. Bălan, 9. Varga - 14. Rusescu (30. S. Frunză '83), 7. Bilaşco (15. Dănălache '90). Antrenor: Dan Petrescu.

Astra Ploieşti: 1. Cr. Munteanu - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Crăciun - 18. Paulinho, 20. V. Gheorghe (14. Păun '63), 8. Takayuki - 9. Djokici, 11. Miranda (6. Hatchi '31), 19. L. Ganea (15. Gafiţa '74). Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Marinescu '55 / E. Crăciun '21, Djokici '62

Arbitri: Paul Unimatan (central) - Liviu Ciubotariu, Daniel Hulubei (asistenţi) - Alexandru Deaconu (rezervă)

Observator: Tudor Constantinescu.

Unirea Urziceni va întâlni formaţia VfB Stuttgart, în grupa G a Ligii Campionilor, marţi, 29 septembrie, pe stadionul Steaua.