acord cu fmi

EXCLUSIV: Însărcinatul american cu afaceri Duane Butcher: România ar trebui să încheie un nou acord cu FMI – VIDEO

Duane Butcher, însărcinatul cu afaceri a.i. al Ambasadei SUA la Bucureşti, a declarat, într-un interviu acordat MEDIAFAX, că acordurile cu FMI sunt importante pentru stabilitatea şi predictibilitatea căutate de investitori, iar România ar trebui să încheie un nou acord.

Cum a fentat statul FMI-ul? Şi-a amânat datoriile din 2009 în 2010!

Statul a cheltuit în 2009 cu 8,5 miliarde de euro mai mult decât şi-a permis, încheind anul cu un deficit bugetar de 7,2% din PIB, faţă de 7,3% din PIB, cât îi dădea voie acordul de finanţare încheiat cu FMI. Oficial, România a respectat ţinta convenită cu Fondul, chiar dacă la o distanţă de doar 0,1 procente, adică aproximativ 120 milioane de euro, arată "Gândul".

Vlădescu se aşteaptă la o îmbunătăţire a ratingului României după plecarea misiunii FMI

Ministrul Finanţelor Publice, Sebastian Vlădescu, a declarat că se aşteaptă la o îmbunătăţire a ratingului acordat României de către agenţiile internaţionale, după plecarea misiunii Fondului Monetar Internaţional, care va sosi miercuri la Bucureşti pentru a treia şi a patra evaluare a acordului.

UGIR vrea să blocheze bugetul pe 2010

Uniunea Generală a Industriaşilor din România - UGIR 1903 avertizează Guvernul şi Parlamentul că va acţiona sub toate formele legale pentru a bloca aprobarea bugetului pentru 2010 dacă autorităţile nu se vor consulta anterior cu patronatele şi sindicatele.

Criza economică riscă să se aprofundeze în România

Parlamentul de la Bucureşti a respins miercuri învestirea Guvernului propus de Lucian Croitoru, accentuând instabilitatea politică din ţară şi punând sub semnul îndoielii cea de-a treia tranşă a împrumutului de la Fondul Monetar Internaţional, titrează prea internaţională.

Geoană: PSD va propune un pachet de stimulare economică

Preşedintele PSD, Mircea Geoană, a declarat, duminică, la Dăbuleni, că social-democraţii vor propune, săptămâna viitoare, un "pachet de stimulare economică", acesta urmând să cuprindă şi banii care ar putea fi contractaţi de România printr-un "eventual" acord cu FMI.

Băsescu: Nu mi-aş fi dorit să avem nevoie de un acord cu FMI

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, la RRA, că nici el, la fel ca alţi politicieni, nu şi-ar fi dorit să avem nevoie de un acord cu FMI, menţionând, pe de altă parte, că spre deosebire de anii '90, în prezent se vorbeşte de un împrumut "de ordinul miliardelor".
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da