salarii demnitari

Gest fără precedent în Guvernul Ungariei: un ministru își donează întreg salariul

Ministrul Economiei și Energiei din Ungaria a anunțat că își va dona integral salariul de ministru, într-un gest pe care îl descrie ca exemplu de „cumpătare și serviciu public”, în contextul în care Parlamentul ungar a aprobat luni o reducere semnificativă a veniturilor demnitarilor.

Dragoș Pîslaru despre salariile demnitarilor și negocierile cu Bruxelles: „Demnitarii nu pot să fie beneficiarii celor mai mari creșteri salariale nete”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a declarat că demnitarii nu ar trebui să beneficieze de cele mai mari creșteri salariale în contextul reformei salarizării.

„Ne place, nu ne place, salarizarea unor demnitari pe o anumită scară este inevitabilă” – Bolojan despre salariile demnitarilor

Premierul demis Bolojan spune că salariile demnitarilor nu pot rămâne înghețate, dar a cerut eșalonarea creșterilor. Negocierile cu Comisia Europeană sunt pe masa ministrului Pîslaru.

Senatul a respins ordonanţa de urgenţă a lui Oprea prin care se măreau salariile înalţilor demnitari

Senatul a adoptat miercuri un proiect de respingere a ordonanţei privind mărirea salariilor a 48 de înalţi demnitari, cu 90 de voturi "pentru", un vot "împotrivă" şi şase abţineri, Camera Deputaţilor fiind for decizional.

Şi PSD decide ca OUG privind salariile demnitarilor să fie discutată simultan cu legea salarizării

Conducerea PSD a stabilit, luni, ca ordonanţa privind majorarea salariilor demnitarilor să fie discutată în Parlament în acelaşi timp cu Legea salarizării bugetarilor, o discuţie în acest sens având loc şi joi la întâlnirea liderilor partidelor parlamentare, iar PNL anunţând deja o decizie similară.

Ludovic Orban, despre ordonanţa privind salariile demnitarilor: „Au pus carul înaintea boilor”

Prim-vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, a afirmat, vineri, într-o conferinţă de presă, că majorarea indemnizaţiilor demnitarilor ar fi trebuit să se dispună nu printr-o ordonanţă de Guvern, ci prin legea salarizării pe care premierul Victor Ponta şi-a asumat-o încă de acum trei ani.

Alina Gorghiu: Ponta a fost complice la adoptarea ordonanţei de mărire a salariilor pentru demnitari

Premierul Victor Ponta a fost complice la adoptarea ordonanţei prin care se măresc salariile demnitarilor şi se fereşte de răspundere „minţind, chiar cu riscul de a fi ridicol”, spune Alina Gorghiu, co-preşedintele PNL.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da