- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Tabloul "Nud pe malul mării", de Sabin Bălaşa, vândut cu 30.000 de lei
Tabloul "Nud pe malul mării", aparţinând pictorului Sabin Bălaşa, a fost vândut, duminică, pentru suma de 30.000 de lei, la licitaţia casei Goldart, totalul vânzărilor fiind de peste 250.000 de lei, a declarat, pentru MEDIAFAX, directorul casei de licitaţii, Luminiţa Ghilduş.
În topul licitaţiei de duminică de la Goldart se situează tabloul de inspiraţie rurală "Seceră", de Arthur Verona, vândut cu 25.000 de lei, şi "Natură statică cu pensule şi flori", de Gheorghe Vânătoru, adjudecat pentru 21.000 de lei.
Potrivit Luminiţei Ghilduş, un succes remarcabil l-a avut secţiunea de artă contemporană, introdusă în premieră în licitaţie la Goldart, şi care a cuprins 144 de opere reprezentative de pictură, sculptură, grafică, sticlă şi ceramică, dintre care au fost adjudecate 20%, cu suma totală de 80.000 de lei.
Cea mai bine vândută lucrare din această secţiune a fost sculptura în piatră "Strigăt", de Adrian Pârvu, vândută la preţul de pornire de 12.000 de euro, deşi era evaluată la 25.000 de euro.
Licitaţia a avut loc la Galeria Galateca a Bibliotecii Centrale Universitare, duminică, de la ora 11.00.
-
PROGNOZA METEO: Vremea va fi răcoroasă cu înnorări şi ploi pe arii extinse. Ce temperaturi vor fi în weekend
Social astăzi, 14:50
În cursul zilei de sâmbătă vremea va fi răcoroasă şi în general instabilă, în sud-vestul şi centrul ţării şi în zona de munte, cu înnorări şi ploi pe arii relativ extinse. Vor fi mai ales averse, se vor semnala descărcări electrice şi izolat cantităţile de apă vor depăşi 20 l/mp. citeşte tot
-
Ponta: Fostul Guvern să explice de ce a dat bani la 810 primării
Politic astăzi, 14:47
Premierul Victor Ponta a declarat vineri, la Palatul Victoria, că fostul Guvern va trebui să explice de ce a dat bani la 810 primării care nu aveau înregistrate niciun fel de datorii şi niciun program european necofinanţat. citeşte tot





Nu exista comentarii