Cozmâncă spune că va înfiinţa Alianţa Naţională de Stânga
Social-democratul Octav Cozmâncă, care a anunţat, duminică, autosuspendarea din PSD, spune că intenţionează să înfiinţeze Alianţa Naţională a Forţelor Democratice de Stânga, "în situaţia în care PSD nu va reveni, în scurt timp, prima forţă politică din România".
Într-o scrisoare deschisă prin care anunţă membrii şi electoratul PSD că se autosuspendă din partid, Octav Cozmâncă arată că intenţionează să constituie o Alianţă de stânga în situaţia în care PSD nu va redeveni cea mai importantă forţă politică din România.
"În situaţia în care PSD nu va redeveni, în scurt timp, prima forţă politică din România, voi iniţia, alături de alţi oameni importanţi şi puternici, demersurile necesare şi legale pentru constituirea Alianţei naţionale a forţelor democratice de stânga. Voi face acest demers politic fără rezerve, întrucât actualele partide nu mai au credibilitate, încrederea în ele scăzând dramatic, creând o stare de lehamite generală în rândul electoratului, a cetăţenilor României, care refuză - motivat - să participe la viaţa politică a ţării, la scrutinele electorale", scrie Cozmâncă în scrisoarea către membrii şi alegătorii PSD.
El îşi exprimă convingerea că o Alianţă democratică de stânga va asigura şanse reale şi va acorda respectul meritat tuturor oamenilor acestei ţări.
Fostul lider social-democrat Octav Cozmâncă a anunţat, duminică, printr-o scrisoare deschisă adresată "membrilor şi electoratului PSD", că se autosuspendă din partid, motivând că PSD nu mai e un partid de stânga şi că nu are, din aprilie 2005, un lider autentic, fiind condus de "grupuri de interese".
-
Boris Tadici se declară pregătit să devină premier al Serbiei
Externe astăzi, 08:53
Fostul preşedinte sârb Boris Tadici, care a pierdut alegerile prezidenţiale de la 20 mai, s-a declarat duminică pregătit să devină premier şi a precizat că intenţionează să formeze o coaliţie majoritară cu foştii săi aliaţi socialişti. citeşte tot
-
Cazul scurgerilor de informaţii de la Vatican: Căutările continuă după arestarea majordomului Papei pentru găsirea altor informatori
Externe astăzi, 07:55
Căutările continuă pentru găsirea altor informatori şi a superiorilor lor în cazul scurgerilor de informaţii de la Vatican, după arestarea, miercuri, a lui Paolo Gabriele, majordomul Papei Benedict al XVI-lea, scria duminică presa italiană. citeşte tot





Daca asta este unul care sa puna in pericol candidatura lui Mircea Geoana... Este un lucru extraordinar acest TRIAJ care se va face pana in Noiembrie. Astfel PSD-ul va deveni ceea ce are nevoie Romania si viitorul presedinte al tarii, Mircea Geoana.
Cozmanca va face exact acelasi lucru din 2004 si pana acum, adica nimic. Nu-i poate imputa nimeni nimic lui Octav Caozmanca, la varsta lui e mai greu sa mai tii pasul cu noile tendinte din politica. Pt PSD nu este nici o pirdere, nu stiu daca a mai auzit cineva de Cozmanaca in ultimii 5-6 ani, asa ca...
Cozmanca a stat ca un SOBOLAN ROSU in PSD pana cand a trebuit sa-si dea arama pe fata. Un comunist care s-a folosit de PSD pt a-si crea un nume in politica. Jocurile pe care le acest SOBOLAN nu ajuta cu nimic stanga politicii din Romania.