- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Profesorii fac grevă generală de o zi în 22 aprilie, de luni nu vor mai trece notele în catalog
Cadrele didactice vor face grevă generală de o zi în 22 aprilie, începând de luni nu vor mai trece în catalog notele şi calificativele elevilor, iar în 25 martie, în toate şcolile nu vor ţinute orele, pentru a se dezbate proiectul Legii educaţiei, a spus, joi, liderul "Spiru Haret", Marius Nistor.
Profesorii fac grevă generală de o zi în 22 aprilie, de luni nu vor mai trece notele în catalog (Imagine: Mediafax Foto)
Preşedintele executiv al Federaţiei "Spiru Haret", Marius Nistor, a declarat că sindicatele reprezentative din învăţământ au decis, joi, ca din 22 martie cadrele didactice să nu mai treacă în catalog notele şi calificativele elevilor şi să boicoteze examenele naţionale.
Totodată, în 25 martie sindicaliştii din învăţământ vor organiza un miting în Piaţa Victoriei, urmat de un marş de protest care se va încheia la Ministerul Educaţiei, concomitent cu un pichet la Ministerul Muncii.
Tot în 25 martie vor fi suspendate cursurile în toate şcolile, pentru a fi organizate dezbateri pe proiectul Legii educaţiei, sindicaliştii reclamând că acesta nu a fost trimis cadrelor didactice pentru a fi analizat. În 14 aprilie, Birourile executive ale federaţiilor din învăţământ vor analiza concluziile strânse în urma dezbaterii pe proiectul Legii educaţiei şi vor face un material pe care îl vor trimite în Parlament.
Federaţiile din învăţământ au mai decis ca 22 aprilie să fie zi de protest naţional, cu încetarea activităţii de instruire şi predare în unităţile de învăţământ, a mai spus Nistor.
Sindicaliştii ameninţă că dacă în urma acestor acţiuni de protest nu vor fi găsite soluţii pertinente pentru problemele pe care le ridică angajaţii din educaţie, la începutul lunii iunie ar putea fi declanşată greva generală pe termen nelimitat, care va duce la neîncheierea situaţiei şcolare, deci la blocarea anul şcolar.
Totodată, sindicaliştii din educaţie au mai decis organizarea unor delegaţii din partea celor patru federaţii care să înainteze memorii Parlamentului European şi care să se întâlnească cu comisarii europeni pe Educaţie şi Justiţie pentru a le prezenta situaţia învăţământului românesc şi modul în care sunt încălcate drepturile angajaţilor din domeniu.
Marius Nistor a precizat că acţiunile pe care le organizează federaţiile reprezentative din învăţământ nu vizează doar salariaţii din sistem, ci şi ceea ce se întâmplă cu elevii.
-
Campanie a Crucii Roşii pentru oamenii izolaţi de zăpadă. Unde pot fi făcute donaţii
Social astăzi, 14:03
Crucea Roşie Română lansează o campanie pentru ajutorarea persoanelor blocate de nămeţi, izolate şi fără posibilităţi de aprovizionare în judeţele Vrancea, Buzău, Ialomiţa, Galaţi, Giurgiu, Dâmboviţa, Botoşani, Bacău, Iaşi, Arad, Brăila, Neamţ şi Ilfov pentru a duce apă, alimente de bază şi pături. citeşte tot
-
REPORTAJ: Zeci de mii de oameni din Vrancea, izolaţi şi fără alimente, aşteptând ajutorul autorităţilor - GALERIE FOTO
Social astăzi, 13:56
Zeci de mii de oameni din Vrancea sunt izolaţi din cauza nămeţilor. Zăpada ajunge până la streaşina caselor, iar pentru a putea ieşi din locuinţe oamenii au săpat tuneluri înguste. Rafturile magazinelor sunt goale, iar acolo unde pâinea a ajuns, după şase zile, s-a dat cu raţia. citeşte tot





privat ca la noi ce e degeaba e prost, toti asteptati pomana, cineva sa va dea ca voi aveti copii, trimiteti la scoala odrasla si dupa aia veniti numai cand sa mai da o alocatie ceva, pai am ajuns sa fim judecati de niste parinti de astia? pai si eu sunt profesor, rupa pielea de pe ei ca asa merita la asemenea conceptii si idei asta vrei asta aveti, ai banu treci nu sanatate si virtute, trebuie sa traiesc si eu deundeva
pentru cei care comenteaza la adresa profesorilor: ce vina au copii? dar profesorii ce vina au ca trebuie sa suporte toate leprele prin scolile astea ca de la un timp profesorul se pare ca e la dispozitia copilului sau a parintelui, ca na ei ne platesc in mintea unora, nu ca muncesc pentru banii aia, sunt o serie care tot compara munca unui profesor de cateva ore, cu munca unui om de nu stiu care ca la mintea lor asa s-a ajuns la durata nu la complexitate, pai daca nu va convine, dat copii la pr
o educatoare incepatoare are pana la 12 mil vechi salariu, si are doar 4 ore de munca pe zi si nu isi prea bate capul cu copiii iar un muncitor are 5 mil pe luna si nu se mai plange si trage pentru banii acestia .Si pregatirea profesorilor lasa de dorit, este o mare minciuna ca au salarii mici, nu stiu ce asteapta, sa le fie rusine isi bat joc de copiii nostri RUSINEEEEEEEE LOR.