- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Jucătorii echipei Pandurii Târgu Jiu vor primi doar o zi liberă în perioada sărbătorilor de Paşte
Antrenorul echipei Pandurii Târgu Jiu, Sorin Cârţu, a declarat, joi, că le va oferi jucătorilor săi doar o zi de pauză, dar nu imediat după meciul de la Galaţi.
Jucătorii echipei Pandurii Târgu Jiu vor primi doar o zi liberă în perioada sărbătorilor de Paşte (Imagine: Constantin Vlădescu/Mediafax Foto)
"Avem de disputat trei jocuri în perioada Paştelui. Le-am dat totuşi şi o zi liberă, duminică, pentru că nu poţi ignora ziua aceasta de sărbătoare. Sâmbătă facem antrenament, apoi sunt liberi până luni când reintrăm în program normal", a spus Cârţu.
Tehnicianul gorjenilor a mai afirmat că n-ar dori ca jucătorii să plece acasă în perioada aceasta, ci să petreacă sărbătorile la Târgu Jiu. "Mi-aş dori ca jucătorii, chiar dacă le dau liber, să facă Paştele în Târgu Jiu şi nu să ajungă pe nu ştiu unde, la Cluj sau altundeva. Asta mi-aş dori, dar nu o să mă duc să-i controlez. După Paşte intrăm în cantonament pentru meciul cu Dinamo. Stăm şi noi a doua zi de Paşte împreună, avem o masă între noi în cantonament şi apoi reluăm pregătirea. Şi după partida cu Dinamo vom sta tot în cantonament, abia după jocul de la Mediaş o să le mai dau liber. Sunt nişte partide foarte importante şi trebuie tratate ca atare", a precizat Cârţu.
Sorin Cârţu le-a cerut jucătorilor să facă un efort, pentru că sărbătorile din acest an nu sunt prea fericite pentru Pandurii: "Anul trecut am avut Paştele mult mai liniştit. Acum e un Paşte mai greu pentru noi, poate când ne ducem să ne spovedim şi să luăm lumină ne mai şi luminăm să nu mai facem greşeli. M-aş bucura dacă ar exista o tresărire de orgoliu din partea echipei cu această ocazie a sărbătorilor şi să vedem un joc bun la Galaţi. Partida din tur a adus un rezultat injust faţă de joc, dar în fotbal se întâmplă multe. Oţelul o echipă bine pusă la punct. Au prins încredere în ei, jucători tineri, practică un fotbal agresiv în sensul bun al cuvântului. De obicei când ai o echipă tânără acesta este drumul".
Partida Pandurii Târgu Jiu - Oţelul Galaţi, din etapa a XXV-a a Ligii I, se va disputa vineri, de la ora 14.00.
-
Sulfina Barbu: Salut iniţiativa lui Ungureanu, aştept să se materializeze cât mai repede
Politic astăzi, 15:30
Preşedintele Organizaţiei de femei a PDL, Sulfina Barbu, a declarat, marţi, pentru MEDIAFAX, că salută iniţiativa lui Mihai Răzvan Ungureanu de a constitui o asociaţie care să se numească Iniţiativă Civică de Centru-Dreapta şi aşteaptă ca aceasta să se materializeze cât mai repede. citeşte tot
-
CUTREMURE în Italia, cu magnitudinea peste 5. Cel puţin 11 oameni au murit. Un român a fost rănit - FOTO, VIDEO
Cutremure cu magnitudinea peste 5 au fost resimţite marţi în nord-estul Italiei, în Emilia-Romagna, regiune deja afectată în urmă cu zece zile de un seism soldat cu şase morţi şi mii de sinistraţi, a anunţat marţi Institutul de geofizică şi vulcanologie (INGV). citeşte tot





Saracii...! Numai o zi? Voi stiti ca majoritatea celor care muncesc in tara asta au tot o zi libera, iar f. multi nu au nici una? Acuma o sa le plangeti de mila fotbalistilor, ca dupa ce chefuiesc, bietii, toata noaptea prin cluburi, nu-i lasa antrenorii sa se odihneasca!