Rezultate înregistrate de sportivii români, duminică, la Jocurile Europene de la Baku:

461 afișări
Imaginea articolului Rezultatele sportivilor români la Jocurile Europene

Rezultatele sportivilor români la Jocurile Europene (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

La gimnastică artistică pe echipe masculin, România, în componenţa Marius Berbecar, Vlad Cotuna şi Cristian Băţagă, a ocupat locul nouă, cu 83.065 puncte, după trei aparate (sol, cal, inele).

La feminin, echipa României, cu Andreea Maria Iridon, Laura Jurca şi Silvia Andreea Zarzu, a ocupat locul 10 cu 53.366 puncte, după două aparate (sărituri şi paralele).

Echipajul Roxana Petronela Borha, Irina Lauric, Elena Meroniac, Iuliana Andreea Taran s-a calificat în finală la K4 - 500 m, după următoarele rezultate: locul patru seria 2 în calificări cu timpul 1:35.836, locul 1 în semifinala 1, cu 30.594 - cel mai bun timp al competiţiei.

La canoe dublu pe distanţa de 1000 de metri, Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi s-au calificat în finală după ce în calificări s-au clasat pe locul patru în seria 2, cu timpul 3:39.604, iar în semifinala 1 au ocupat locul 3, cu timpul 3:31.724.

La canoe simplu - 1000 m, Leonid Valentin Carp a acces în finală. Carp a ocupat în calificări, locul 5 în seria 2, cu timpul 4:05.710, iar în semifinala 1 s-a clasat pe locul 2 cu timpul 3:46.493.

La kaiac 4 pe 1000 de metri, echipajul Nicolae Daniel Burciu, Dan Cristian Costea, Vlad Luca Georgescu, Constantin Mironescu a acces direct în finală, după ce în calificări s-a clasat pe locul trei în seria 2, cu timpul 2:53.698.

Dan Cristian Costea a ocupat locul trei în serie 3 în calificări la kaiac simplu - 1000 m, cu timpul 3:41.776, iar în semifinala 2 s-a clasat pe locul 7, cu timpul 3:31.010, ratând accederea în finală.

La polo, echipa României a fost învinsă de Germania, cu scorul de 10-5, într-un meci din grupa B.

La lupte greco-romane, Attila Tamas a înregistrat următoarele rezultate la categoria 85 kg: 5-0 cu Dimitrios Papadopoulos (Grecia) în calificări, 0-3 cu Zhan Beleniuk (Ucraina) în optimi. La categoria 75 kg, Ionel Puşcaşu a trecut în calificări cu 3-0 de Mateusz Wolny (Polonia), iar în optimi a fost învins cu 1-3 de Elvin Mursaliyev (Azerbaidjan). Georgian Carpen a pierdut în calificări la 66 kg, 1-3, în faţa francezului Artak Margaryan.

În concursul de karate, la kata masculin, Adrian Răzvan Guţă a pierdut în runda eliminatorie, grupa B, cu 0-5 în faţa lui Minha Dack (Franţa), cu 0-5 în faţa lui Mehmet Yakan (Turcia) şi cu 0-5 în faţa lui Tural Baljanli (Azerbaidjan).