Echipa Steaua Bucureşti a remizat, scor 1-1 (0-1), în meciul disputat, joi, pe teren propriu, în faţa formaţiei FC Liverpool, în etapa a V-a a grupei K a Ligii Europa, englezii asigurându-şi prezenţa în 16-imile competiţiei de pe primul loc.

46 afișări
Imaginea articolului Steaua a remizat, scor 1-1, cu Liverpool, englezii asigurându-şi prezenţa în 16-imile Ligii Europa

Steaua a remizat, scor 1-1, cu Liverpool, englezii asigurându-şi prezenţa în 16-imile Ligii Europa (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Oaspeţii au deschis scorul prin Babel '19, iar gazdele au egalat prin Bonfim '61.

În minutul 19, Babel a centrat de pe partea dreaptă, iar Jovanovic a înscris, cu o lovitură de cap, de la 8 metri.

Steaua a egalat în minutul 61, când portarul Reina a scăpat în poartă, printre picioare, mingea trimisă cu capul de Bonfim.

Steaua Bucureşti: 12. Tătăruşanu - 29. Bonfim, 23. Alves, 6. Gardoş, 14. Latovlevici - 21. Ricardo, 26. Bicfalvi (20. Angelov '46) - 16. Nicoliţă, 28. Stancu, 10. Tănase - 24. Surdu (7. Szekely '80). Antrenor: Marius Lăcătuş.

TITLURILE ZILEI

FC Liverpool: 25. Reina - 34. Kelly, 16. Kyrgiakos, 22. Wilson, 6. Aurelio - 12. Pacheco (21. Lucas '90), 28. Poulsen, 33. Shelvey, 14. Jovanovic (39. Eccleston '78) - 10. Cole (24. Ngog '75), 19. Babel. Antrenor: Roy Hodgson.

Cartonaşe galbene: Surdu '20, Nicoliţă '62, Bonfim '81.

Arbitri: Bulent Yildirim (central) - Mustafa Emre Eyisoy, Cem Satman (asistenţi) - Bariş Şimşek, Huseyin Gocek (asistenţi suplimentari) - Hakan Ozkan (rezervă).

La meci au asistat circa 18.000 de spectatori, printre care 500 de suporteri ai formaţiei oaspete.

În prima repriză, la recomandarea delegatului UEFA, crainicul stadionului a făcut de două ori apel la spectatori, cerându-le să nu mai îndrepte lumini laser spre gazon, printre cei vizaţi de fanii stelişti fiind portarul Pepe Reina.

În tribună s-au aflat, printre alţii, preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, fostul antrenor al echipei Steaua, Anghel Iordănescu, şi agentul FIFA Victor Becali.

În ultima etapă a grupei K a Ligii Europa, Steaua Bucureşti va întâlni, în deplasare, pe 15 decembrie, echipa italiană SSC Napoli.