Prima pagină » Știri externe » Rusia acuză Ucraina de falsificarea datelor controlului aerian privind zborul MH17

Rusia acuză Ucraina de falsificarea datelor controlului aerian privind zborul MH17

Ministerul rus de Externe a acuzat miercuri Kievul de falsificarea informaţiilor deţinute de către autorităţile ucrainene în domeniul controlului aerian cu privire la prăbuşirea avionului malaysian, de care cele două tabere se acuză reciproc.
Rusia acuză Ucraina de falsificarea datelor controlului aerian privind zborul MH17

„Potrivit ultimelor informaţii, forţele de securitate ucrainene, fără să informeze organizaţiile internaţionale în acest sens, sunt angajate într-un fel de activitate secretă legată de informaţii şi angajaţi ai serviciilor ucrainene de control aerian, (în domeniul) militar sau civil”, a declarat Aleksandr Lukaşevici, un purtător de cuvânt al diplomaţiei ruse.

„Acest lucru încalcă în mod clar principiul unei anchete obiective şi imparţiale” asupra prăbuşirii avionului malaysian de linie, a adăugat el.

În loc să ajute ancheta asupra acestei catastrofe, în care au murit 298 de persoane, Kievul a „formulat zilnic, oră de oră, acuzaţii absurde şi nefondate la adresa Rusiei”, a continuat Lukaşevici.

Ministerul rus al Apărării a acuzat luni controlul aerian ucrainean că a schimbat direcţia zborului MH17 de pe coridorul obişnuit, dirijându-l către zona unde a avut loc catastrofa.

Ministerul a afirmat că un avion de vânătoare ucrainean se afla în apropiere înainte de prăbuşire şi că rachete de tip sol-aer aparţinând forţelor loialiste erau poziţionate în zonă, acuzând în mod indirect Kievul că este vinovat de producerea tragediei.

La rândul lor, Statele Unite i-au acuzat pe rebelii proruşi că au dororât „din eroare” Boeingul malaysian, cu ajutorul unor sisteme de rachete furnizate de către Rusia. Moscova a dezminţit în mai multe rânduri că a livrat acest tip de echipament insurgenţilor.

Recomandarea video

EXCLUSIV | Parchetul General: Decizia CJUE privind prescripția se aplică doar cazurilor de fraudă cu fonduri europene și evaziune fiscală, nu și celor de corupție / Ce se mai poate face astfel încât infractorii și inculpații să nu scape pe prescripție / Fosta judecătoare Daniela Panioglu demontează interpretarea parchetului / Fostul procuror Elena Hach: Corupția cu bani europeni nu se mai prescrie pe regula ÎCCJ
G4Media
A murit Spiridon, tatăl lui Adrian Mutu » Fan Știința, părinte exigent + Pasiunea transmisă printr-o pereche de jambiere
GSP.ro
Zece alpiniști, inclusiv celebrul Nirmal Purja, sunt căutați de salvatori după o avalanșă pe unul dintre cei mai înalți munți din lume. Mesajul transmis de alpinistul Horia Colibășanu
Gandul
Calcul complet. Ce pensie primești în 2026 în România, dacă te pensionezi fără să fi lucrat nici măcar o zi
Cancan
Anamaria Prodan, apariție fără inhibiții la 53 de ani, în costum de baie
Prosport
Pedeapsă mică pentru contabila care a țepuit MAE cu 8,4 milioane de lei. Cum povestește inculpata că a luat banii: „Când diplomații erau în misiune, eu îi treceam ca fiind în concediu”
Libertatea
Rețeta secretă de șnițele a lui Cătălin Scărlătescu. Care este ingredientul care le dublează savoarea
CSID
Dacă depășești viteza legală, dar ai o urgență reală, poți ANULA AMENDA? Explicațiile unui avocat
Promotor
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia