Prima pagină » Social » Percheziţii în Bucureşti şi două judeţe, într-un dosar de evaziune de peste 6 milioane de euro

Percheziţii în Bucureşti şi două judeţe, într-un dosar de evaziune de peste 6 milioane de euro

Peste 30 de percheziţii au loc joi, în Capitală şi în două judeţe, la membrii unei grupări care ar fi achiziţionat metale înalt aliate din Italia sau Olanda, în valoare de 25 de milioane de euro, pe care le-ar fi vândut pe piaţa internă prin firme fantomă, prejudiciul fiind de şase milioane de euro.
Percheziţii în Bucureşti şi două judeţe, într-un dosar de evaziune de peste 6 milioane de euro

Potrivit unui comunicat de presă al Poliţiei Române, 37 de percheziţii au loc în două judeţe şi în municipiul Bucureşti, la locuinţele membrilor unei grupări infracţionale specializate în evaziune fiscală care ar fi acţionat în Capitală şi în două judeţe.

Anchetatorii au stabilit că membrii grupării ar fi achiziţionat metale înalt aliate din Italia, Olanda, Polonia şi Cehia, în valoare de peste 25 de milioane de euro, pe care le-ar fi valorificat pe piaţa internă, iar pentru a se sustrage de la plata TVA ar fi înregistrat în contabilitate achiziţii fictive de mărfuri de la mai multe firme tip „fantomă, generatoare de TVA deductibilă, compensând astfel TVA colectată la vânzare.

Pentru a-şi descărca stocul de marfă achiziţionat fictiv de la firmele „fantomă”, membrii grupării ar fi făcut livrări fictive către societăţi comerciale din Bulgaria, pe care le controlau prin interpuşi. De asemenea, pentru ascunderea activităţilor ilicite, suspecţii ar fi cesionat fictiv părţile sociale deţinute la societăţile comerciale folosite în activităţile infracţionale şi ar fi distrus documentele contabile.

Conform sursei citate, prejudiciul produs de membrii grupării a fost estimat la aproximativ şase milioane de euro.

În urma percheziţiilor vor fi puse în executare 35 de mandate de aducere, persoanele depistate urmând să fie duse la audieri.

La descinderi, care au loc într-un dosar penal instrumentat de Parchetul Curţii de Apel Bucureşti, participă peste 200 de poliţişti – 110 de la Direcţia de Investigare a Fraudelor din IGPR, precum şi de la serviciile de investigare a fraudelor din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene Ilfov, Argeş, Iaşi şi ai Poliţiei Capitalei, sprijiniţi de 27 de echipaje de intervenţie rapidă.

Recomandarea video

EXCLUSIV | Parchetul General: Decizia CJUE privind prescripția se aplică doar cazurilor de fraudă cu fonduri europene și evaziune fiscală, nu și celor de corupție / Ce se mai poate face astfel încât infractorii și inculpații să nu scape pe prescripție / Fosta judecătoare Daniela Panioglu demontează interpretarea parchetului / Fostul procuror Elena Hach: Corupția cu bani europeni nu se mai prescrie pe regula ÎCCJ
G4Media
A murit Spiridon, tatăl lui Adrian Mutu » Fan Știința, părinte exigent + Pasiunea transmisă printr-o pereche de jambiere
GSP.ro
Zece alpiniști, inclusiv celebrul Nirmal Purja, sunt căutați de salvatori după o avalanșă pe unul dintre cei mai înalți munți din lume. Mesajul transmis de alpinistul Horia Colibășanu
Gandul
Adrian Ropotan în stare gravă, după ce a fost implicat într-un grav accident rutier. A fost resuscitat la fața locului și...
Cancan
Anamaria Prodan, apariție fără inhibiții la 53 de ani, în costum de baie
Prosport
Pedeapsă mică pentru contabila care a țepuit MAE cu 8,4 milioane de lei. Cum povestește inculpata că a luat banii: „Când diplomații erau în misiune, eu îi treceam ca fiind în concediu”
Libertatea
Rețeta secretă de șnițele a lui Cătălin Scărlătescu. Care este ingredientul care le dublează savoarea
CSID
Un proprietar își vinde mașina chinezească pe Autovit după aproape 32.000 km. Cât cere pe modelul chinezesc
Promotor
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia