Incidentul macabru a avut loc în oraşul Xian, situat în vestul Chinei.
Liftul a fost scos din funcţiune intenţionat, pentru revizie, la sfârşitul lunii ianuarie. Muncitorii firmei de întreţinere au declarat că au strigat pentru a afla dacă era cineva în ascensor, însă nu au efectuat o verificare vizuală.
Când au revenit, la sfârşitul lunii februarie, au găsit în lift o femeie în vârstă de 30-40 de ani, care murise de foame, potrivit ziarului Caixin.
Incidentul a avut loc într-o clădire de firme, în perioada Anului Nou chinez, o perioadă prelungită de vacanţă, astfel că femeia nu a fost auzită de nimeni.
Citeşte şi: Enigmă în Pacifc: Cadavru mumificat, găsit la bordul unui iaht care plutea în derivă în ocean – VIDEO
Citeşte şi: IMAGINI tulburătoare din oraşul sirian în care se moare de foame: Oamenii se hrănesc cu frunze sau animale de companie, după ce nu au mai primit ajutoare de trei luni – FOTO, VIDEO