„Este un lucru absolut normal, iar în momentul în care primele două legi vor ajunge la mine, voi face o declaraţie pe această temă şi vă voi spune atunci ce intenţionez să fac”, a afirmat şeful statului la Bacău, unde a vizitat societatea comercială Aerostar S.A., Grup Industrial Aeronautic.
Comisia de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE) a aprobat solicitarea PNL de sesizare a Comisiei de la Veneţia pentru exprimarea unui punct de vedere cu privire la modificările Legilor Justiţiei propuse de PSD şi ALDE.
Potrivit sursei citate, PNL a folosit în acest demers o cale extraordinară de sesizare a Comisiei de la Veneţia prin intermediul Comisiei de Monitorizare a APCE.
Partidul Naţional Liberal a afirmat că, în aceste condiţii, CCR va trebui să ţină cont de opinia Comisiei de la Veneţia în privinţa modificărilor aduse Legilor Justiţiei, aşa cum a ţinut cont şi în alte cazuri. „Parcursul legilor Justiţiei va trebui să aştepte acum punctul de vedere al Comisiei de la Veneţia”, susţin liberalii.
Deputatul PNL, Ionuţ Stroe, membru al Delegaţiei Parlamentului României la APCE, a declarat, pentru MEDIAFAX, că în urma solicitării de către PNL a unui punct de vedere de la Comisia de la Veneţia pe legile justiţiei, o delegaţie ar putea veni în România pentru a discuta cu toate părţile implicate.
Citeşte şi: Iohannis, despre discuţia cu Dăncilă: Stenogramele arată mai degrabă ce şi-ar fi dorit cei din PSD să se discute
Citeşte şi: BREAKING | Iohannis, despre vizitele lui Dragnea şi Dăncilă în Israel: Premierul, fără mandat. Cine ştie ce înţelegeri secrete face Dragnea cu evreii
Citeşte şi: Un proiect îndrăzneţ: AMENZI pentru profesorii care lasă copiii la manifestările politicienilor
Citeşte şi: Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei a aprobat solicitarea PNL de sesizare a Comisiei de la Veneţia pe legile Justiţiei / Iordache: Nu poate avea niciun efect / I. Stroe: Comisia de la Veneţia ar putea veni în România
Citeşte şi: Liviu Dragnea i-a vorbit preşedintelui israelian despre relocarea ambasadei României la Ierusalim. VIDEO
Citeşte şi: Iohannis a sesizat CCR pe Legea prin care Monitorul Oficial a trecut sub autoritatea Camerei Deputaţilor / UPDATE: Curtea discută pe 23 mai sesizarea preşedintelui
Citeşte şi: Dăncilă s-a întâlnit cu Isaac Herzog, liderul opoziţiei din Knesset. Despre ce au discutat cei doi