Prima pagină » Justiţie » OMV Petrom, vinovată de ucidere din culpă. Va plăti o amendă penală de 750.000 de lei, în cazul copilului decedat lângă o sondă din judeţul Prahova

OMV Petrom, vinovată de ucidere din culpă. Va plăti o amendă penală de 750.000 de lei, în cazul copilului decedat lângă o sondă din judeţul Prahova

OMV Petrom, vinovată de ucidere din culpă. Va plăti o amendă penală de 750.000 de lei, în cazul copilului decedat lângă o sondă din judeţul Prahova
Dorin Oancea
09 oct. 2020, 17:17, Social

Conform unei informari a companiei trimisă bursei, Curtea de Apel Ploieşti s-a pronunţat vineri în dosarul în care OMV Petrom SA a fost trimisă în judecată.

„Acuzaţia se referă la un incident produs în anul 2015, lângă una dintre sondele societăţii, localizată în Ariceştii Rahtivani în judeţul Prahova, unde victima a fost găsită decedată. Societatea a fost găsită vinovată de săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă şi a fost condamnată la plata unei amenzi penale în cuantum de 750.000 RON (250 zile amendă, echivalentul unei zile amendă fiind de 3.000 RON). În ceea ce priveşte latura civilă, societatea a fost obligată să plătească daune morale familiei victimei în valoare totală de 135.000 Euro. Hotărârea este definitivă. Societatea va respecta integral dispoziţiile instanţei de judecată”, arată informarea.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da