Prima pagină » Social » Berceanu: Platformele vagoanelor scoase din uz ar putea fi folosite pentru construcţia de podeţe

Berceanu: Platformele vagoanelor scoase din uz ar putea fi folosite pentru construcţia de podeţe

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a declarat marţi, în localitatea suceveană Dorneşti, că platformele vagoanelor de marfă scoase din uz ar putea fi folosite pentru realizarea unor podeţe în zonele afectate de inundaţii.
Berceanu: Platformele vagoanelor scoase din uz ar putea fi folosite pentru construcţia de podeţe
06 iul. 2010, 14:39, Social

Berceanu a spus că au existat primari care au cerut cu insistenţă ca aceste platforme scoase din uz să poată fi folosite pentru construcţia podeţelor.

El a precizat că ar putea fi date spre folosinţă, fie gratuit, fie la preţ de fier vechi, peste o sută de astfel de vagoane cu platformă din care s-ar putea face cu foarte mare uşurinţă podeţe solide pe care pot trece şi camioane.

Ministrul Transporturilor a mai spus că astfel de vagoane cu platformă scoase din uz ar putea fi repartizate în zonele afectate de inundaţii, dar şi în alte zone unde este nevoie.

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da