Prima pagină » Cultură-Media » Mihai Trăistariu: Regretul meu este că n-am colaborat niciodată cu Cornel Fugaru

Mihai Trăistariu: Regretul meu este că n-am colaborat niciodată cu Cornel Fugaru

Cântăreţul Mihai Trăistariu a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX că regretă că nu a colaborat niciodată cu Cornel Fugaru, pe care îl considera "un prea mare artist" pentru a intra în vorbă cu el, şi l-a numit "unul dintre puţinii compozitori care a făcut muzică adevărată în România".
Mihai Trăistariu: Regretul meu este că n-am colaborat niciodată cu Cornel Fugaru

Trăistariu şi-a exprimat regretul faţă de decesul lui Cornel Fugaru, dar şi faţă de faptul că nu a colaborat cu renumitul compozitor. „Era un prea mare artist ca să intru eu în vorbă cu el. N-aveam curaj să-l abordez să-mi compună o piesă”, a spus cântăreţul. „Nu exclud însă posibilitatea să-i cânt una dintre melodiile vechi”, a adăugat Trăistariu.

Mihai Trăistariu a mai spus că Fugaru a fost „unul dintre puţinii compozitori care au făcut muzică adevărată în România”, aşa cum în prezent nu se mai compune.

Compozitorul Cornel Fugaru a murit miercuri, la ora 13.50, la Spitalul Clinic de Urgenţă Elias din Bucureşti, unde era internat din cauza unei maladii cronice grave, potrivit reprezentanţilor unităţii sanitare.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da