Prima pagină » Economic » Consiliul Concurenței investighează o posibilă înțelegere pe piața lucrărilor de semnalizare rutieră

Consiliul Concurenței investighează o posibilă înțelegere pe piața lucrărilor de semnalizare rutieră

Consiliul Concurenței a anunțat miercuri că face o investigație privind o posibilă înțelegere anticoncurențială pe piața comercializării și execuției lucrărilor de semnalizare rutieră din România.
Consiliul Concurenței investighează o posibilă înțelegere pe piața lucrărilor de semnalizare rutieră
Cosmin Pirv
07 mai 2025, 09:06, Economic

Potrivit unui comunicat al Consiliului Concurenței, autoritatea de concurență are indicii că trei companii s-au înțeles, în principal, să își împartă procedurile de achiziție publică care vizează comercializarea și execuția lucrărilor de semnalizare din România, cel puțin cele organizate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) începând cu anul 2023.

„În acest fel, companiile ar încerca să îşi asigure câştigarea contractelor în condiţii mai puţin competitive şi, implicit, cu costuri mai mari pentru clienţi”, se arată în comunicat.

Au fost efectuate inspecții inopinate la sediile și/sau punctele de lucru ale companiilor Dumava Semnalizare SRL, Girod Semnalizare Rutieră SRL și Gamida Euromark SRL, precum și la un furnizor de produse de marcaj rutier, dar care nu este vizat de investigație.

Investigația a fost declanșată în urma plângerii companiei Vesta Investment SRL, transmite Consiliul Concurenței.

„În situația în care Consiliul Concurenței va constata încălcarea regulilor de concurență, companiile implicate riscă amenzi de până la 10% din cifra de afaceri. Cu toate acestea, companiile care cooperează cu autoritatea de concurență, în cadrul programului de clemență, pot obține imunitate la amendă sau reduceri substanțiale ale amenzilor”, se mai spune în comunicat.