Prima pagină » Economic » Nuclearelectrica a pornit Unitatea 2 de la Cernavodă

Nuclearelectrica a pornit Unitatea 2 de la Cernavodă

Nuclearelectrica a pornit Unitatea 2 de la Cernavodă, după oprirea planificată pentru mentenanţă, informează compania.
Nuclearelectrica a pornit Unitatea 2 de la Cernavodă

Sincronizarea la Sistemul Energetic Naţional s-a realizat vineri la ora 22:00.

Unitatea 2 a intrat în programul de oprire planificată la începutul lunii mai, în vederea efectuării lucrărilor de mentenanţă planificate, realizate o dată la doi ani pentru fiecare unitate. În perioada opririi planificate s-au efectuat circa 9.000 de activităţi aferente următoarelor programe: programul de mentenanţă preventivă şi corectivă; programul de inspecţii; programul de testare obligatorie pe perioada opririlor planificate, conform cerinţelor Comisiei Naţionale pentru Controlul Activităţilor Nucleare, care se poate efectua numai cu centrala oprită; programul de implementare a modificărilor pe proiect pe anumite sisteme/ echipamente/ componente.

Toate obiectivele opririi planificate au fost realizate în condiţii de siguranţă pentru personalul centralei, public şi mediul înconjurător, conform procedurilor aprobate utilizate la CNE Cernavodă

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da