- Home
- Economic
- BUCUREŞTI, (28.11.2023, 22:11)
- Tiberiu Sabo
Peste 3000 de dealeri auto îi cer lui Biden să oprească iniţiativa privind maşinile electrice
O coaliţie formată din peste 3.000 de dealeri auto din SUA îi cere preşedintelui Joe Biden, printr-o scrisoare deschisă, să stopeze iniţiativa considerată agresivă a administraţiei sale privind vehiculele electrice, notează Fox Business.
Urmărește
1593 afișări
Peste 3000 de dealeri auto îi cer lui Biden să oprească iniţiativa privind maşinile electrice
Demersul vizează în special standardele de emisii de gaze de eşapament impuse de administraţia Biden de la începutul acestui an, care sunt cele mai aspre reglementări federale de acest tip emise vreodată, arată sursa citată.
Conform reglementărilor propuse de Agenţia pentru Protecţia Mediului (EPA), majoritatea achiziţiilor de vehicule noi vor fi din cele electrice în decurs de un deceniu.
„Aceste vehicule sunt ideale pentru multe persoane şi credem că atractivitatea lor va creşte în timp", au scris dealerii în scrisoarea adresată lui Biden. „Realitatea, însă, este că cererea de vehicule electrice din prezent nu ţine pasul cu afluxul mare de BEV-uri (vehicule electrice cu baterii) care sosesc la dealerii noştri, determinat de reglementările actuale. BEV-urile se îngrămădesc pe loturile noastre", au mai arătat dealerii auto în scrisoarea lor deschisă.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ciolacu schimbă regulile pentru candidații independenți la alegerile prezidențiale. Ion Cristoiu, publicist și scriitor: „Favorizează un candidat care se va anunța: Victor Ponta”
-
Contraversă: Pakistan International Airlines lansează o reclamă cu un avion care zboară spre Turnul Eiffel. Criticii o aseamănă cu atacurile teroriste din 11 septembrie 2001
-
Guvernul aprobă noi reguli pentru derularea campaniei electorale şi realizarea publicităţii politice
-
Poliţia explică pas cu pas cum funcţionează înşelătoria „Votează pentru Adeline”
„Anul trecut, existau multe speranţe şi multă agitaţie în legătură cu vehiculele electrice", continuă scrisoarea. „Dar acest entuziasm a stagnat. Astăzi, oferta de BEV-uri nevândute este în creştere, deoarece acestea nu se vând nici pe departe la fel de repede cum ajung la dealerii noştri - chiar şi cu reduceri mari de preţ, stimulente din partea producătorilor şi stimulente guvernamentale generoase", au mai precizat dealerii.
Scrisoarea a mai menţionat că există multe probleme cu care se confruntă industria vehiculelor electrice, cum ar fi lipsa infrastructurii de încărcare, instabilitatea reţelei energetice şi lipsa unor rezerve de minerale fiabile, vitale pentru bateriile vehiculelor electrice.
Pe de altă parte Joe Biden şi-a stabilit anterior obiectivul de a se asigura că 50% dintre maşinile achiziţionate sunt electrice până în 2030. Liderul de la Casa Albă a declarat că normele vor oferi o „cale clară pentru o creştere continuă a vânzărilor de vehicule electrice".
Citește pe alephnews.ro: NATO reunește Comitetul Militar pentru a întări apărarea, sprijinul pentru Ucraina și parteneriatele globale. Cât de pregătită este România pentru un eventual război
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Netanyahu nu a făcut niciun anunț oficial cu privire la acordul dintre Israel și Hamas. Ce ar cuprinde cele trei faze ale înțelegerii
Este oficial: O nouă bancă a intrat în România. PKO Bank Polski este cea mai mare bancă din Polonia, cu active cât 70% din sistemul bancar românesc
Cine este miliardarul discret care împinge din umbră o întreagă ţară de pe drumul european către un parteneriat cu Rusia
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Prezentatoarea știrilor și iubita ei cântăreață, imagini îndrăznețe din vacanța romantică din Costa Rica
PROSPORT.RO
Dan Capatos îl atacă puternic pe manelistul Liviu Guță! L-a și dat de gol în legătură cu o agresiune comisă: Făceai pușcărie, ca un prost ce ești
CANCAN.RO
Orașul din România în care meteorologii Accuweather anunță NINSORI și temperaturi de -14 grade Celsius
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 14:03
-
astăzi, 14:02
Guvernul aprobă noi reguli pentru derularea campaniei electorale şi realizarea publicităţii politice