Întrebat, vineri, la Buzău, unde a participat la prezentarea de către Romgaz a unui zăcământ de gaze, dacă se simte „remaniabil”, ca urmare a discuţiilor în acest sens care vizează persoana sa, şi dacă va părăsi portofoliul, Toma Petcu a răspuns: „Nu am nicio intenţie să-l păsesc. Remanierile nu le stabilesc eu (…) Aceste lucruri se discută…nu este un subiect care să ne intereseze”.
Chestionat dacă a discutat cu premierul sau cu lideri ai PSD şi dacă au fost exprimate nemulţumiri privind activitate sa, ministrul Enegiei a răspuns nengativ.
Ministrul Energiei a participat, vineri, la prezentarea unui zăcământ de gaze, făcută de Romgaz. La eveniment au mai participat premierul Sorin Grindeanu, preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, ministrul Economiei, Mihai Tudose.
Toma Petcu, a declarat, totodată, că zăcământul de gaze de la platforma Caragele, din judeţul Buu, este evaluat la aproape 4 miliarde de dolari, el menţionând că acesta ar asigura, pe consumul mediu anual, necesarul naţional pentru 3 ani.
Citeşte şi: Introducerea impozitului anual global. Bursele, ajutoarele de înmormântare, indemnizaţiile pentru copii, exceptate de la impozitare
Citeşte şi: Conducerea CEC va fi schimbată. Funcţiile de preşedinte al CA şi de director al băncii nu mai pot fi deţinute de aceeaşi persoană