- Home
- Externe
-
MADRID, (05.03.2014, 00:05)
- Ion Gaidau
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Ashton apreciază că a purtat o discuţie "utilă" cu Lavrov pe tema crizei din Ucraina
Înaltul Reprezentant UE pentru Afaceri Externe, Catherine Ashton, a purtat o discuţie "utilă", marţi, la Madrid, cu ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a anunţat o sursă europeană.
256 afişări

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov şi Înaltul Reprezentant UE pentru Afaceri Externe, Catherine Ashton (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
"Am avut o discuţie utilă care a durat peste o oră", a declarat Catherine Ashton, citată de o sursă europeană, după o întrevedere la reşedinţa ambasadorului Rusiei la Madrid.
Ministrul rus s-a întâlnit ulterior cu şeful Guvernului spaniol, Mariano Rajoy, şi urma să fie primit în cursul serii de către regele Juan Carlos.
Miercuri, în cursul celei de-a doua zi a vizitei din Spania, Serghei Lavrov se va întâlni cu omologul său spaniol, José Manuel Garcia Margallo, după care va părăsi Madridul.
ULTIMELE ȘTIRI
-
FOTO. Cine sunt victimele criminalului din Onești: „A fost crescut cu multă dragoste doar de tată”
-
Prima reacţie a Elenei Udrea după condamnarea sa în prima instanţă: „Sunt şocată! Am fost condamnată pe legi care nu există”/ „O blestem pe judecătoare”
-
Filmul tragediei de la Oneşti: Agresorul a sunat la 11.47. La 16.55 s-a produs un declic, atunci când unul dintre ostatici l-a lovit pe agresor
-
Programarea la vaccinare, în baza unei liste de aşteptare. Valeriu Gheorghiţă anunţă cum se vor face înscrierile din 15 martie
Şeful diplomaţiei spaniole a făcut apel, luni, la Bruxelles, ca Uniunea Europeană şi Rusia să "înlocuiască logica confruntării cu logica cooperării şi dialogului", în scopul de a găsi o ieşire din criza ucraineană.
Uniunea Europeană a cerut luni Rusiei să detensioneze până joi situaţia din Ucraina, avertizând că va adopta sancţiuni dacă trupele ruse nu se vor retrage din Crimeea.
Marţi, preşedintele rus Vladimir Putin a declarat că Rusia nu este implicată în Ucraina şi a denunţat "o lovitură de stat" împotriva "singurului preşedinte legitim", Viktor Ianukovici.




Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe