Exerciţiul militar se va desfăşura până în data de 15 februarie şi este cel mai important din ultimii 200 de ani, a reiterat preşedintele Maduro.
„Trebuie să ne pregătim să apărăm suveranitatea Venezuelei, integritatea teritorială şi independenţa”, a transmis Maduro, în replică la susţinerea pe care Juan Guaido a primit-o din partea Statelor Unite şi mai multor ţări din Europa şi America Latină.
Nicolas Maduro a transmis sâmbătă că o posibilă agresiune din partea Statelor Unite împotriva Venezuelei nu poate fi justificată, în contextul în care preşedintele american Donald Trump a anunţat că că o intervenţie militară în rămâne o „opţiune”.
#Maduro kicks off #Venezuela’s ‘most important military drills in history’https://t.co/Bsa6Nm90BU pic.twitter.com/l6Kux9wUfJ
— RT (@RT_com) February 11, 2019
Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a decis să îl recunoască pe Juan Guaidó, liderul opoziţiei, ca fiind preşedinte interimar al Venezuelei. Juan Guaidó, şeful Adunării Naţionale din Venezuela, s-a autoproclamat preşedinte interimar al ţării, contestându-l oficial pe preşedintele Nicolás Maduro în contextul crizei politice grave. Nicolas Maduro tocmai a început al doilea mandat de preşedinte al Venezuelei, dar zeci de mii de persoane continuă protestele, denunţând fraude electorale.
Administraţia Vladimir Putin a avertizat că va face totul pentru apărarea preşedintelui Venezuelei, Nicolas Maduro, după ce, pe fondul speculaţiilor privind o presupusă invazie militară prin Columbia, Casa Albă a reiterat că preşedintele Donald Trump menţine „toate opţiunile”.