- Home
- Externe
- BUCUREŞTI, (10.12.2024, 09:29)
- Iris Dutescu
Liderul unei secte poligame, condamnat la 50 de ani de închisoare
Un lider religios poligam care a pretins că are peste 20 de „soţii” spirituale, inclusiv 10 copile, a fost condamnat luni la 50 de ani de închisoare, relateză AP News.
Urmărește
617 afișări
Liderul unei secte poligame, condamnat la 50 de ani de închisoare
Samuel Bateman a fost acuzat că a constrâns fete de până la 9 ani să se supună unor acte sexuale cu el şi cu alţi adulţi şi a plănuit să le răpească din custodie. Bărbatul, al cărui mic grup reprezenta o ramură a unei secte mai mari, a recunoscut că a orchestrat un plan pe mai mulţi ani de a transporta fete peste graniţele statului pentru infracţiuni sexuale şi, ulterior, de a le răpi pe unele din custodia de protecţie.
În cadrul acordului, Bateman a pledat vinovat la o acuzaţie de conspiraţie pentru transportul unei minore în vederea unei activităţi sexuale, care se pedepseşte cu închisoare de la 10 ani la închisoare pe viaţă, şi la o acuzaţie de conspiraţie pentru a comite răpire. El a fost condamnat la 50 de ani de închisoare pentru fiecare cap de acuzare, care urmează să fie executaţi concomitent.
Autorităţile spun că Bateman, în vârstă de 48 de ani, a încercat să înfiinţeze o ramură a Bisericii Fundamentaliste a lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă, cu sedii în comunităţile Colorado City, Arizona, şi Hildale, Utah. Grupul fundamentalist, cunoscut şi sub numele de FLDS, s-a despărţit de Biserica principală a lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă după ce mormonii au renunţat oficial la poligamie în 1890.
ULTIMELE ȘTIRI
-
LIVE UPDATE. Trump ține „Mitingul Victoriei” în Washington D.C. înainte de ceremonia de învestire de pe 20 ianuarie
-
COMENTARIU Lelia Munteanu: Va trece măcar de etapa întâi Acordul în trei etape Israel-Hamas?
-
Trump afirmă că va permite aplicaţiei TikTok să funcţioneze din nou, dar vrea ca SUA să deţină 50% din acţiuni
-
Iohannis: România salută eliberarea primului grup de ostatici, între care o româncă
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe alephnews.ro: Choupette Lagerfeld, pisica celebrului designer, vine cu vești din viața de „milionară”. Călătorește cu jetul privat și are propria ei avere
Citește pe www.zf.ro: Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
TU l-ai vota pe Donald Trump, dacă ar candida la Președinția României? VOTEAZĂ AICI / Sondaj Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
A doua cea mai mare metropola a lumii riscă să dispară sub ape, iar soarta mega-oraşului atârnă în mâinile unui miliardar
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Jurata de la show-ul de talente, fotografiată de paparazzi la întâlnirea cu celebrul milionar mai tânăr cu 12 ani decât ea
PROSPORT.RO
Pensii cu 660 lei mai mari pentru această categorie de pensionari din România. Vezi dacă te încadrezi!
CANCAN.RO
Tabel pentru bărbați și femei | Pe ce dată ieși la PENSIE, în funcție de luna și de anul nașterii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
ieri, 22:59
-
ieri, 22:18
Mii de oameni la mitingul lui Trump în Washingtown înainte de inaugurare