- Home
- Externe
-
MADRID,
(28.11.2012, 07:35) - Iuliana Enache
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Angajat în România
- Ieși pe plus
- Video
Medicii şi infirmierele protestează la Madrid faţă de măsurile de austeritate
Zeci de mii de angajaţi din sistemul medical, purtând halate albe, au manifestat marţi la Madrid faţă de tăierile bugetare care afectează sectorul sănătăţii şi faţă de intenţia Guvernului regional de a privatiza spitalele şi dispensarele.
Medicii şi infirmierele protestează la Madrid faţă de măsurile de austeritate (Imagine: AFP - MediafaxFoto)
"Sănătatea nu se vinde, ea se apără", se putea citi pe un banner purtat de manifestanţii ce fluierau şi agitau mii de pancarte mici.
"Tăierile din sănătate ucid" şi "Se vinde sănătatea", se putea citi pe pancarte, precum şi "NU" însoţit de o pereche de foarfece, simbolul manifestaţiilor împotriva politicii de austeritate din Europa.
"Populaţia nu ar trebui să plătească pentru o sănătate privată", explică Veronica Sanchez, pediatră la spitalul Severo Ochoa, venită să protesteze împreună cu prietenii săi tineri.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Puncte cheie din dezbaterea viceprezidențială Tim Walz – J.D. Vance: Microfoanele candidaților au fost oprite pentru prima dată. Ce au spus cei doi despre războiul din Orientul Mijlociu, imigranții haitieni din Springfield care „mănâncă animale”, avort sau economie
-
MApN: Avioane F-18 şi F-16 au fost ridicate după ce Rusia a atacat cu drone obiective din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România. Dronele ruseşti nu au intrat în spaţiul românesc
-
JD Vance şi Tim Walz s-au înfruntat pe tema migraţiei, avortului şi a politicii externe a SUA. Cine a câştigat dezbaterea
-
Nou mesaj Ro-Alert în Tulcea: Posibil atac al Rusiei aproape de graniţa României
"Prin administrarea publică, toţi banii destinaţi sănătăţii vizează ameliorarea sănătăţii pacienţilor, în privat, aceştia sunt administraţi şi în vederea obţinerii unor beneficii economice", denunţă Fatima Branas, în vârstă de 37 de ani.
Acest medic specialist în geriatrie la spitalul Infanta Leonor, care urmează să fie privatizat, subliniază că specialiştii din sănătate manifestează rar la Madrid.
"Am suportat tăieri, iar aceasta ne-a făcut să ieşim în stradă", afirmă ea, într-o aluzie la sistemul de austeritate care afectează salariile funcţionarilor spanioli.
De această dată i-a mobilizat intenţia lor de a "frâna acest plan" de reformă privind sănătatea madrilenă.
În opinia lui Paz Sancho, o infirmieră la spitalul Ramon y Cajal, acest plan "este începutul sfârşitului". "Lucrez de ani buni în sectorul medical public şi mă doare când văd că este pe cale de a fi distrus", adaugă ea.
Cei 75.000 de salariaţi din sectorul medical public din Madrid şi regiunea acestuia au fost chemaţi să protesteze la încheierea unei greve de două zile, care se va relua la 4 şi 5 decembrie. Specialiştii au făcut apel la o grevă pe termen nelimitat.
Ţinta nemulţumirii lor o constituie tăierile coordonate de Guvernul regional de la Madrid, de dreapta, pentru 2013 în domeniul sănătăţii publice şi privatizarea prevăzută a şase spitale şi 27 de dispensare din totalul de 270 din regiune.
Aceste economisiri se adaugă celor deja anunţate de Guvernul spaniol, tot conservator.
Implicat într-o cură de austeritate istorică, Guvernul lui Mariano Rajoy vrea să economisească şapte miliarde de euro pe an în domeniul sănătăţii, un efort care se repercutează asupra finanţelor regiunii.
Citește pe alephnews.ro: LIVE UPDATE. Dezbaterea viceprezidențială dintre Tim Walz și J.D. Vance s-a încheiat. Campania lui Trump sărbătorește deja
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
BREAKING NEWS: Iranul a lansat 200 de rachete balistice asupra Israelului. „Dacă Israel răspunde, lovim de 1000 de ori mai tare” / IDF avertizează că va răspunde cu o intensitate care va fi văzută de întregul Orient Mijlociu
O decizie surprinzătoare: Zara a închis magazinul din Bucureşti Mall după aproape 15 ani. În acelaşi centru comercial, spaniolii de la Inditex mai au doar Massimo Dutti
Cine este tânărul de doar 32 de ani responsabil de dezvoltarea celui mai mare food court din România, care se va deschide in Bucuresti. Proiectul va reuni peste 50 de restaurante şi cafenele, cu un total de 1.400 de locuri pe scaune
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Mihai Grama, un bărbat din Reghin, a dat lovitura cu o afacere unică în lume: 'Unii au râs de mine'
CANCAN.RO
Acești 890.702 de pensionari români vor primi o nouă creștere a pensiei, începând cu 1 ianuarie 2025
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 09:09
-
astăzi, 09:04
Urmărește
Urmărește
Urmărește