Prima pagină » Știri externe » Oficial american: Iranul a capturat o navă comercială în Golful Persic

Oficial american: Iranul a capturat o navă comercială în Golful Persic

Echipaje ale Gardienilor Revoluţiei din Iran au capturat un vas comercial, joi, în apele internaţionale ale Golfului Persic, iar nava probabil a fost implicată în transporturi ilegale, anunţă Forţele Navale din SUA.
Oficial american: Iranul a capturat o navă comercială în Golful Persic

„Forţele Navale din SUA au mobilizat capabilităţi maritime pentru monitorizarea atentă a situaţiei. Comandamentul Central al Forţelor Navale americane a stabilit că circumstanţele incidentului nu necesită o reacţie. Forţele Navale americane rămân vigilente şi sunt pregătite să protejeze drepturile legale de navigaţie în zonele esenţiale din Orientul Mijlociu”, a declarat Tim Hawkins, purtătorul de cuvânt al Flotei a V-a a Statelor Unite, citat de agenţia Reuters.

Miercuri, Forţele Navale americane au anunţat că au împiedicat Iranul să captureze două nave comerciale în Golful Persic.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da