- Home
- Externe
- MOSCOVA, (23.07.2014, 13:10)
- Luminiţa Bogdan
Rusia asigură că a transmis UE toate informaţiile privind prăbuşirea avionului malaysian în Ucraina
Rusia a transmis Uniunii Europene toate informaţiile deţinute de Ministerul Apărării cu privire la prăbuşirea avionului companiei Malaysia Airlines în estul Ucrainei, dar nu a primit nicio reacţie, a declarat reprezentantul Moscovei la UE, Vladimir Cijov.
Urmărește
445 afișări
Rusia asigură că a transmis UE toate informaţiile privind prăbuşirea avionului malaysian în Ucraina (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
"Le-am transmis marţi, de îndată ce le-am primit în engleză şi rusă. Le-am transmis tuturor părţilor interesate", a afirmat miercuri ambasadorul Vladimir Cijov, într-o întâlnire cu presa la Bruxelles. "Deocamdată, nu am primit nicio reacţie", a adăugat Cijov, relatază RIA Novosti, în pagina electronică.
Ministerul rus al Apărării a prezentat, duminică, informaţii referitoare la activitatea neobişnuită a forţelor ucrainene în ziua prăbuşirii avionului Boeing 777, susţinând, de asemenea, că un sistem de rachete Buk se afla în apropierea regiunii controlată de separatişti, iar un avion militar ucrainean s-a apropiat de aeronava malaysiană cu puţin timp înaintea prăbuşirii.
Citeşte şi:
Presa pro-Kremlin acuză Occidentul că dă vina pe Rusia pentru prăbuşirea avionului malaysian
Diplomatul rus a mai afirmat că reacţia din partea SUA în urma prezentării informaţiilor de către partea rusă a fost "previzibilă". "Desigur, este dreptul lor, dar dacă au semne de întrebare ar trebui să-şi prezinte dovezile. Americanii nu au prezentat niciodată dovezi concrete în astfel de cazuri, motivând că sunt informaţii ale serviciilor secrete, iar dezvăluirea le-ar putea compromite sursele", a declarat reprezentantul permanent al Rusiei la Uniunea Europeană.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Din prima zi de mandat, Trump semnează ordine executive cu consecințe majore: Începe deportarea în masă a imigranților, pune capăt dreptului la cetățenie prin naștere, grațiază inculpații de la Capitoliu. Ce alte decizii a luat Președintele SUA
-
Războiul din Ucraina, ziua 1063. UE intenţionează să elimine combustibilii fosili din Rusia / Erdogan intenţionează să discute cu Trump despre încetarea războiului Rusiei în Ucraina
-
Donald Trump a graţiat 1.500 de inculpaţi după asaltul Capitoliului din 2021
-
SUA ies din Organizaţia Mondială a Sănătăţii şi din Acordul climatic de la Paris
De asemenea, Cijov a menţionat că Rusia speră că ancheta în cazul prăbuşirii avionului malaysian va fi "imparţială şi independentă", în conformitate cu rezoluţia adoptată în acest sens de Consiliul de Securitate al ONU.
Reprezentantul Rusiei la UE a avertizat în legătură cu riscul privind unele concluzii referitoare la cauzele prăbuşirii avionului, care ar putea afecta cursul anchetei. "Am fost surprins de declaraţiile unor reprezentanţi europeni. Încercările de a anticipa rezultatele anchetei pot fi considerate drept o presiune la adresa anchetatorilor", a subliniat diplomatul rus.
Citeşte şi:
ANALIZĂ: Vladimir Putin riscă izolarea internaţională după catastrofa aviatică din Ucraina
Citeşte şi:
Numele şi fotografiile victimelor tragediei din Ucraina, exploatate de escroci pe Facebook
Un avion Boeing 777 aparţinând companiei Malaysia Airlines s-a prăbuşit joi într-o regiune din estul Ucrainei, controlată de separatiştii proruşi, cel mai probabil după ce a fost doborât de o rachetă. Toate cele 298 de persoane aflate la bordul avionului şi-au pierdut viaţa.
Responsabili din serviciile secrete americane au afirmat marţi că zborul MH17 a fost probabil doborât "din greşeală" de separatişti proruşi prost antrenaţi. "Explicaţia cea mai plauzibilă este că a fost o greşeală" şi racheta a fost trasă "de un echipaj prost antrenat", în timp ce sistemul folosit - o baterie de rachete sol-aer Buk - necesită anumite cunoştinţe şi antrenament, a declarat un oficial de rang înalt din cadrul serviciilor secrete americane.
Citeşte şi:
Obama: Rusia are obligaţia de a facilita accesul la locul avionului prăbuşit. Ea are o influenţă extraordinară, a antrenat separatiştii şi le-a oferit armament
Citeşte şi:
Zborul MH17, probabil doborât din eroare de către oameni slab pregătiţi - oficiali americani
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe alephnews.ro: Sondaj Avangarde: Care este intenția de vot a românilor în 2025 și în ce candidați au încredere pentru prezidențiale?
Citește pe www.zf.ro: Lovitură în plin pentru economia românească: Chinezii de la Haier închid fabrica din judeţul Prahova, un proiect de 70 de milioane de euro unde creaseră peste 1.000 de locuri de muncă. Proiectul a fost inaugurat în 2021
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Cum a început succesul lui Trump? Președintele și-a construit popularitatea prin afaceri, apariții TV regulate și expunere uriașă
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
A doua cea mai mare metropola a lumii riscă să dispară sub ape, iar soarta mega-oraşului atârnă în mâinile unui miliardar
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Jurata de la show-ul de talente, fotografiată de paparazzi la întâlnirea cu celebrul milionar mai tânăr cu 12 ani decât ea
PROSPORT.RO
E știrea începutului de an! Gabi Bădălău s-a combinat cu Ema Uta! S-au ”izolat” 4 zile într-un apartament din Floreasca
CANCAN.RO
David Popovici și-a cumpărat vilă pe malul unui lac, într-o locație EXCLUSIVISTĂ, și s-a mutat cu iubita lui. Cât costă imobilul
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe