- Home
- Externe
- LONDRA, (19.01.2019, 18:30)
- Bianca Pavaluca
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Theresa May, lăsată în offside. Parlamentarii britanici plănuiesc să preia controlul asupra procesului de Brexit
Un grup de parlamentari britanici influenţi plănuieşte o iniţiativă pentru a prelua controlul asupra procesului de Brexit de la prim-ministrul Theresa May pentru a opri ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană fără un acord, relatează CNN.
5337 afișări

Theresa May, lăsată în offside. Parlamentarii britanici plănuiesc să preia controlul asupra procesului de Brexit
Conform informaţiilor obţinute de CNN, parlamentarii doresc să iniţieze luni un proiect de lege care să înlăture Legea de Retragere a Guvernului şi să împiedice varianta ieşirii din UE fără un acord.
„Insurgenţa” din Parlamentul britanic s-a consolidat în ultimele zile. Planul B de acord al Guvernului, care va fi prezentat luni şi va intra în dezbatere în Camera Comunelor, va fi declarat nul dacă propunerea de lege a parlamentarilor va fi aprobată.
Printre parlamentarii din spatele acestei măsuri se numără conservatorul Nick Boles şi laburiştii Yvette Cooper şi Hilary Benn. Parlamentarii vor fi nevoiţi să obţină timp pentru propunerea lor.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Provincia ucraineană Zaporojie va organiza primul referendum privind unificarea cu Rusia
-
Exporturile au crescut cu 23,9%, iar importurile cu 28,5%, în primele 6 luni din 2022
-
Pentagonul recunoaşte că a trimis în Ucraina rachete antiradar
-
Taiwanul a început exerciţii militare cu muniţie reală. Ministrul taiwanez de Externe: China se pregăteşte pentru invazia insulei
Propunerea legislativă doreşte să amâne ieşirea Marii Britanii din UE dacă parlamentarii nu vor găsi o altă soluţie mai bună. Prelungirea Articolului 50 va avea nevoie de aprobarea celor 27 de state membre ale Uniunii Europene.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe