Prima pagină » Știri externe » Transporturile publice din Atena, paralizate de o grevă ca reacţie la planurile de restructurare

Transporturile publice din Atena, paralizate de o grevă ca reacţie la planurile de restructurare

Metroul şi autobuzele din Atena nu circulau marţi din cauza unei greve organizată în semn de protest faţă de planul de restructurare a companiilor publice de transport, informează AFP.
01 feb. 2011, 18:37, Știri externe

După o grevă de 24 de ore care a avut loc luni la metrou, sindicatele au decis să continue mişcarea de protest marţi şi miercuri, deşi justiţia a stabilit că greva este ilegală.

Sindicatele şoferilor de autobuz şi troleibuz au anunţat o grevă de 48 de ore marţi şi miercuri, după încetarea lucrului timp de cinci ore luni.

Doar tramvaiele şi trenurile interurbane funcţionau marţi în Atena.

Greviştii acuză Guvernul că nu a ţinut cont de propunerile lor în cadrul proiectului de lege trimis vineri Parlamentului.

Pentru a redresa companiile de transport public, Guvernul elen a decis majorarea biletelor cu 20 la sută.

Proiectul de restructurare a transporturilor la Atena prevede desfiinţarea a 1.500 de locuri din totalul de 12.000. Măsurile se înscriu în cadrul reformelor structurale solicitate de UE şi de FMI pentru acordarea împrumutului de 110 miliarde de dolari.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da