- Home
- Externe
- ANKARA, (12.02.2019, 10:19)
- Marinela Sarbu
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Un nou val de arestări în Turcia. Peste 1.000 de persoane, acuzate pentru legături cu clericul Gulen - CNN Turk
Turcia a ordonat arestarea a 1.112 de persoane pentru legături suspecte cu reţeaua condusă de clericul musulman Fethullah Gulen, aflat în SUA, care este acuzat de orchestrarea unei încercări de lovitură de stat în 2016, a informat marţi televiziunea CNN Turk, relatează Reuters.
860 afişări

Un nou val de arestări în Turcia. Peste 1.000 de persoane, acuzate pentru legături cu clericul Gulen - CNN Turk
Postul de televiziune a transmis că operaţiunea s-a concentrat asupra capitalei Ankara, dar a fost răspândită în 76 de provincii, fără a oferi alte detalii.
Operaţiunea a fost una dintre cele mai mari lansate împotriva presupuşilor susţinători ai lui Gulen de la puciulul eşuat, în care au fost ucişi 250 de oameni. Clericul musulman Fethullah Gulen, un fost aliat al preşedintelui Tayyip Erdogan, a negat implicarea în încercarea de lovitură de stat.
Mai mult de 77 000 de persoane au fost închise în aşteptarea procesului.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ce avere are ÎPS Teodosie. Deține proprietăți de milioane de euro și are un salariu cât al președintelui Iohannis
-
Spitalul de Urgenţă Sibiu, în centrul unui scandal. Medicul şef ATI Sibiu explică procedura prin care un pacient poate fi legat
-
Sebastian Colţescu, suspendat până la finalul sezonului după incidentul de la meciul PSG - Istanbul
-
Screening-ul post COVID şi alte metode de prevenţie în pandemie. Cum se pot preveni bolile non-genetice. Sfaturile unui specialist de Medicina Muncii
Autorităţile au suspendat sau au demis 150 000 de funcţionari publici şi personal militar.
Criticii lui Erdogan îl acuză că foloseşte puciul eşuat ca pretext pentru a înlătura disidenţa. Autorităţile din Turcia declară că măsurile sunt necesare pentru combaterea ameninţărilor la adresa securităţii naţionale.


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



TACATACA.PROSPORT.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe