„Trebuie să spunem ‘NU’ extremismului, radicalismului, instigării la ură în lupta pentru obţinerea puterii”, a declarat Ianukovici în prima zi după revenirea din concediul medical.
Ucraina se confruntă cu o criză politică fără precedent după ce Administraţia Viktor Ianukovici a refuzat, în noiembrie, semnarea unui acord de asociere cu Uniunea Europeană, preferând apropierea de Rusia. Protestele s-au intensificat de aproximativ trei săptămâni, în contextul adoptării unor legi care permiteau dispersarea brutală a manifestaţiilor. Legile controversate au fost ulterior abrogate.
Citeşte şi: Uniunea Europeană şi Statele Unite elaborează un plan de asistenţă financiară pentru Ucraina
Citeşte şi: CRIZA DIN UCRAINA: Protestatarii proiectează jurnale de ştiri, iar poliţia răspunde difuzând cântece sovietice
Citeşte şi: CRIZA DIN UCRAINA: Opoziţia avertizează că armata va interveni împotriva manifestanţilor
Citeşte şi: Consilier prezidenţial rus: Criza din Ucraina este provocată de SUA şi de aliaţi din cadrul NATO