- Home
- Externe
- BUCUREŞTI, (27.08.2024, 20:52)
- Petru Mazilu
Zelenski anunţă că va prezenta americanilor „planul de victorie”. Ofensiva din Kursk, parte din plan
- Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunţat că va prezenta americanilor un „plan de victorie” pentru războiul cu ruşii.
- Zelenski a mai spus că ofensiva ucraineană din Kursk face parte din plan.
- Dezvăluirile au fost făcute marţi, în cadrul unei conferinţe de presă.
Urmărește
3071 afișări
Sursa foto: Hepta / Mediafax Foto
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că incursiunea trupelor sale în regiunea Kursk din Rusia face parte dintr-un „plan de victorie” pe care îl va prezenta preşedintelui american Joe Biden luna viitoare.
Zelenski a mai spus că succesul planului depinde de preşedintele Biden şi de disponibilitatea SUA de a oferi Ucrainei „ce este sau nu în acest plan şi dacă vom fi liberi să folosim acest plan sau nu”, potrivit BBC.
„Poate suna prea ambiţios pentru unii, dar este un plan important pentru noi”, a adăugat el, spunând că va arăta planul ambilor candidaţi la preşedinţia SUA, Kamala Harris şi Donald Trump.
Recent, trupele ucrainene au făcut o incursiune şi au cucerit mai multe localităţi din regiunea Kursk a Rusiei.
Vorbind la aceeaşi conferinţă de presă, generalul ucrainean Oleksandr Sîrskîi a declarat că Ucraina controlează 1.294 km pătraţi din teritoriul rusesc şi 100 de aşezări.
Generalul Sîrskîi a explicat că Ucraina nu are intenţia de a rămâne pe teritoriul rusesc şi că scopul a fost distragerea atenţiei forţelor Rusiei de la propria ofensivă din estul Ucrainei.
Primul test al rachetei balistice de fabricaţie ucraineană
Totodată, preşedintele Zelenski a dezvăluit că Ucraina a efectuat recent primul test cu succes al unei rachete balistice produse pe plan intern. El a felicitat industria de apărare a ţării sale, dar a refuzat să prezinte detalii despre rachetă.
În ultimele două zile, Rusia a lovit Ucraina cu sute de drone şi rachete. Astfel de atacuri arată că Moscova nu are intenţia de a opri războiul, a spus preşedintele Zelenski: „Cine vrea discuţii de pace, nu lansează 230 de lovituri aeriene”, a precizat liderul ucrainean.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe www.zf.ro: Când ai ajuns la un salariu de 1.000 de euro pe lună, îţi poţi permite să fii suveranist, naţionalist, anti-Bruxelles, etc.
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Pentru companiile austriece, Ungaria a devenit un vis urât. Strabag a intrat în colimatorul guvernului maghiar prin greşelile făcute la construcţia autostrăzii M30, care leagă Miskolc şi Košice. Tronsonul trebuie demolat în totalitate şi consolidat
Povestea omului care după ce a preluat afacerea familiei ce avea probleme uriaşe a decis să folosească ultimii bani pentru a cumpăra ceva ce nimieni nu voia. Unde a ajuns el acum?
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Cât a plătit Mohamed pentru 2 prăjituri, 2 dobrogene și 2 ceaiuri la brutăria deținută de Dragoș Bucur și Dana Nălbaru
CANCAN.RO
Cu cât se vinde o singură felie de pizza în Aeroportul Otopeni acum, în 2025. Românii au crezut că este o eroare
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
ieri, 22:54
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 1066. Ucraina modifică sistemul de recrutare pentru a atrage tinerii între 18 şi 25 de ani / Explozii la Kiev în timpul unui raid aerian / Incendiu la o rafinărie de petrol din regiunea Ryazan din Rusia / Coreea de Sud suspectează trimiterea de noi trupe nord-coreene în Rusia / Putin e pregătit să discute cu Trump
-
ieri, 22:53
Incendiu puternic în Crevedia. Autorităţile au emis mesaj Ro-Alert