- Home
- Externe
- (30.04.2021, 16:41)
- Mihai Draghici
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Zi de doliu, decretată în Israel. 45 de morţi în timpul busculadei de la pelerinajul religios. Noi imagini din noaptea tragediei
- Premierul Benjamin Netanyahu a decretat zi de doliu în Israel, după moartea a zeci de persoane în urma unei busculade la un eveniment religios.
- Bilanţul tragediei produse la un pelerinaj pe Muntele Meron a ajuns la 45 de morţi şi 150 de răniţi.
- Netanyahu: "Au avut loc scene care ne frâng inimile, oameni care au fost striviţi, inclusiv copii. Vreau ca duminică să fie zi de doliu naţional."
4791 afișări

Zi de doliu în Israel. 45 de persoane au murit în timpul busculadei de la evenimentul religios. Noi imagini ale tragediei
Premierul în exerciţiu al Israelului, Benjamin Netanyahu, a anunţat că duminică va fi zi de doliu în memoria celor 45 de persoane care au murit în busculada produsă la un eveniment religios iudaic.
"Au avut loc scene care ne frâng inimile, oameni care au fost striviţi, inclusiv copii. Vreau ca duminică să fie zi de doliu naţional. Ne vom uni în durere cu familiile şi în rugăciune pentru cei răniţi", a declarat Benjamin Netanyahu, citat de cotidianul Times of Israel.
"Vom efectua o investigaţie completă, serioasă, detaliată pentru a ne asigura că un astfel de dezastru nu se va repeta", a subliniat Benjamin Netanyahu, care a vizitat locul tragediei.
ALERT 🚨 Moments before the incident that killed 44 at Mount Meron, Israel pic.twitter.com/FRIT6DAdnQ
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) April 30, 2021ULTIMELE ȘTIRI
Vasectomia, în topul căutărilor google după ce Curtea Supremă din SUA a interzis avortul
G7 vrea să strângă 600 de miliarde de dolari pentru a contracara proiectul Belt and Road al Chinei
David Popovici la sosirea în ţară: Sunt onorat să reprezint ţara asta frumoasă şi să vă simt alături
Putin face prima călătorie în străinătate de la declanşarea războiului din Ucraina
Cel puţin 45 de persoane au murit, iar alte aproximativ 150 au fost rănite, unele fiind în stare gravă, în urma unei busculade produse în cursul nopţii de joi spre vineri pe Muntele Meron, în nordul Israelului, în cursul unui pelerinaj organizat cu ocazia sărbătorii iudaice Lag BaOmer.
Numeroase ţări, inclusiv arabe, au transmis condoleanţe Israelului în urma tragediei.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

TACATACA.PROSPORT.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe