- Home
- Life-Inedit
- DEVA , (25.01.2020, 11:53)
- Departamentul Corespondenti
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Turist blocat pe un drum forestier îngheţat, după ce GPS-ul l-a dus pe „drumul cel mai scurt”
Un turist plecat din Scoţia către Republica Moldova a rămas blocat pe un drum forestier acoperit cu gheaţă din Hunedoara, după ce GPS-ul l-a dus pe „drumul cel mai scurt”. Salvarea acestuia a durat 3 ore, după ce a rezistat la minus 12 grade aşteptând echipele.
2074 afișări

Pompierii din Deva au fost chemaţi prin 112 de un bărbat rătăcit pe drumul DJ 708 D, din Ţinutul Pădurenilor.
După o intervenţie de 3 ore, turistul a fost găsit în apropierea satului Poieniţa Tomii.
Acesta le-a povestit pompierilor deveni că a pornit din Scoţia cu destinaţia Republica Moldova, iar în judeţul Hunedoara a setat GPS-ul să-l ducă la Chişinău, pe drumul cel mai scurt.
Deşi mergea cu un autoturism off road, „drumul cel mai scurt” spre casă s-a dovedit un coşmar. Bărbatul a intrat în panică în momentul în care nu a mai putut continua deplasarea, fiind blocat pe drumul acoperit cu un strat de zăpadă îngheţată.
ULTIMELE ȘTIRI
-
FOTO. Zece imagini care îți arată impactul covârșitor al schimbărilor climatice
-
#REZIST s-a întors! Sunt sute de protestatari în Piaţa Victoriei
-
Parlamentul Turciei va ratifica joi tratatul pentru admiterea Finlandei în NATO
-
Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinală la Miami Open, după o victorie în faţa Arynei Sabalenka
„Pompierii au verificat starea de sănătate a bărbatului, care a rezistat eroic la temperatura de -12 grade Celsius până la sosirea echipajului de salvare. Sprijiniţi de SVSU Veţel cu un tractor, pompierii militari au reuşit să scoată autoturismul din şanţ.După aşa o aventură, bărbatul şi-a continuat drumul spre casă decis să nu mai seteze niciodată GPS-ul pe Drumul cel mai scurt, în zone pe care nu le cunoaşte, ci pe traseul cel mai sigur”, anunţă, sâmbătă, ISU Hunedoara.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO



ULTIMA ORǍ
vezi mai multe