COM: Clasamentul Ligii I fără greşeli de arbitraj

Penaltiul acordat de arbitrul Cristi Balaj în favoarea echipei CFR Cluj în partida cu Gloria a iscat reacţii dure din partea principalelor contracandidate la titlu, drept pentru care am încercat să vedem cum ar arăta clasamentul neinfluenţate de erorile de arbitraj.

3 afișări
Imaginea articolului COM: Clasamentul Ligii I fără greşeli de arbitraj

Am alcătuit două variante de clasamente. În prima variantă s-au luat în calcul doar greşelile care au influenţat decisiv rezultatele unor partide din Liga I, prin marcarea sau anularea unor goluri. Pentru această variantă, nu s-au luat în calcul şi neacordarea unor penaltiuri sau a unor ofsaiduri, deoarece s-a luat în calcul că acestea puteau fi ratate.

De departe, CFR Cluj a fost cea mai avantajată formaţie din Liga I în prima parte a campionatului. Dacă în clasamentul la zi gruparea clujeană are un avans de opt puncte, prin anularea favorurilor de care a beneficiat, elevii lui Ioan Andone ar fi la egalitate de puncte cu formaţia Unirea Urziceni. Diferenţa dintre cele două formaţii ar fi făcută doar de golaveraj.

Liderul Ligii I a câştigat şase puncte în urma unor erori decisive:

CFR - Ceahlăul 2-1: arbitrul Sebastian Colţescu a validat golul marcat de Panin, din ofsaid, şi a acordat lovitură de pedeapsă pentru un fault comis în afara careului, transformat de Cadu.

Rapid - CFR Cluj 1-2: arbitrul asistent Daniel Burloiu nu a semnalizat poziţia de ofsaid a lui Eugen Trică, în urma căreia jucătorul a deschis scorul.

Gloria Bistriţa - CFR Cluj 2-2: arbitrul Cristian Balaj a dictat, eronat, penalti pentru CFR, la o cădere în careu a lui Fabbiani.

De partea cealaltă, Unirea Urziceni a fost dezavantajată în partida din deplasare, cu Rapid, când arbitrul Alexandru Deaconu a anulat golul înscris de Cristian Constantin, pentru un presupus fault în atac.

O altă echipă care a beneficiat de erorile arbitrilor a fost Steaua. "Roş-albaştrii" au obţinut patru puncte în plus, după meciurile cu Ceahlăul Piatra Neamţ, când arbitrul Colţescu a mutat în careu un fault asupra lui Bănel Nicoliţă, şi cu Dacia Mioveni, unde Victor Berbecaru nu a sancţionat un fault al lui Dorel Zaharia, din continuarea fazei fiind înscris golul victoriei.

Nici Poli Ştiinţa Timişoara nu a fost ocolită de favoruri. În cazul echipei lui Marian Iancu este vorba de o singură partidă, cu UTA Arad. La scorul de 2-2, Ionică Serea nu a dictat penalti în favoarea arădenilor, după un fault clar al lui Latovlevici în suprafaţa de pedeapsă. La final, Poli a obţinut cele trei puncte printr-un gol înscris de Gigel Bucur.

În topul echipelor avantajate mai apar Oţelul, Dacia Mioveni şi Gloria Bistriţa. Însă, acestea din urmă au şi pierdut puncte în urma unor erori.

18. Universitatea Cluj 16 1 8 7 19 - 25 11

* În acest clasament s-au luat în calcul doar greşelile care au influenţat decisiv, prin marcarea sau anularea unor goluri, rezultatele partidelor din Liga I. La alcătuirea clasamentului nu s-au luat în calcul şi neacordarea unor penaltiuri sau a unor ofsaiduri, pentru că s-a considerat că aceste faze de joc puteau fi ratate.

În cazul celei de-a doua variante, diferenţele sunt şi mai evidente pentru că la alcătuirea ierarhiei s-au luat în calcul şi penaltiurile neacordate sau situaţiile în care jucătorii au fost opriţi din acţiune pe motiv de ofsaid în situaţia în care aceştia scăpaseră singuri cu portarul advers. Ca şi în prima situaţie, CFR Cluj conduce detaşat la capitolul favoruri. Dacă în prima variantă CFR şi Unirea Urizceni se aflau la egalitate de puncte, în al doilea caz Unirea Urziceni ar fi avut un avans de nouă puncte.

La cazurile prezentate anterior, la CFR Cluj se mai adaugă alte două, în urma cărora "feroviarii" câştigă patru puncte:

Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj 0-1. Arbitrul Augustus Constantin nu a dictat penalti în favoarea gazdelor, la un fault clar comis în suprafaţa de pedeapsă.

CFR Cluj - Dinamo 1-1. În prelungirile partidei, Daniel Opriţa scapă singur spre poarta lui Eduard Stăncioiu, dar a fost oprit, eronat, pe motiv de ofsaid.

Totodată, echipa clasată pe locul al doilea, Unirea Urziceni, pierde puncte preţioase:

Gloria Bistriţa - Unirea Urziceni, scor 2-2. Arbitrul asistent Sebastian Gheorghe l-a oprit, eronat, pe Bogdan Stancu, aflat în situaţie iminentă de gol, semnalizând un ofsaid inexistent.

FC Vaslui - Unirea Urziceni 1-1. Arbitrul Ionică Serea nu a acordat penalti pentru oaspeţi în prelungirile partidei, după un henţ al lui Buhuş.

Rapid apare şi ea în rândul echipelor văduvite de puncte, după meciurile cu Gloria Buzău şi, ultimul, cu UTA. La Arad, neexperimentatul Istvan Kovacs a acordat lovitură liberă pentru Rapid, în urma unui fault asupra lui Mazilu, deşi un coechipier scăpase singur spre poarta lui Mârne.

Craiova nu a scăpat nici ea. Tiberiu Lajos nu le-a acordat "juveţilor" un penalti, la scorul de 1-0, în meciul cu Dinamo, ca urmare a unui henţ comis de Ionel Dănciulescu.

17. UTA Arad 16 2 8 6 16 - 21 14

La alcătuirea acestui clasament s-au luat în calcul atât golurile anulate, cât şi penaltiurile neacordate sau oprirea unui jucător scăpat singur cu portarul.

Greşelile făcute de arbitri în primele 16 etape ale Ligii I:

UTA Arad

UTA - Poli Ştiinţa Timişoara, 2-3: Ionică Serea nu a dictat penalti pentru UTA, la scorul de 2-2, în urma unui fault evident al lui Latovlevici.

UTA - Ceahlăul, 0-1: Tiberiu Lajos a anulat, la semnalizarea eronată a arbitrului asistent Zoltan Szekely, golul marcat de Edson, în minutul 5 al partidei, pe motiv de ofsaid

UTA - Rapid: Arbitrul Istvan Kovacs a oprit eronat un jucător rapidist scăpat singur spre poarta celor de la UTA, pentru a acorda un fault asupra lui Mazilu, deşi trebuia să acorde legea avantajului

Gloria Bistriţa

Gloria Bistriţa - Unirea Urziceni, 2-2: Sebastian Gheorghe l-a oprit, eronat, pe Bogdan Stancu, aflat în situaţie iminentă de gol pe motiv de ofsaid

Gloria Bistriţa - Oţelul, 2-1: Asistentul Dorin Mudura a semnalizat eronat o poziţie de ofsaid la golul înscris în minutul 61 de Daniel Stan, reuşita fiind anulată de arbitrul Istvan Kovacs

Gloria Bistriţa - CFR Cluj, 2-2: Arbitrul Ionică Serea a dictat eronat un penalti pentru CFR Cluj, la scorul de 2-1, pentru o cădere în careu a lui Fabbiani

Dinamo Bucureşti

Universitatea Craiova - Dinamo, 1-1: Arbitrul Tiberiu Lajos nu a acordat penalti pentru Universitatea, la un henţ comis de Ionel Dănciulescu.

Rapid Bucureşti

Dacia Mioveni Rapid, 1-2: Arbitrul asistent Gero Szabo nu a semnalizat ofsaidul în care se afla Buga, fază în urma căreia Mazilu a marcat golul victoriei

Rapid - Gloria Buzău, 0-0: Arbitrul Marius Martiş nu a dictat penalti pentru Rapid, la un fault comis, în prelungirile partidei cu Gloria Buzău, de Dino Eze asupra lui Mazilu

Rapid - CFR Cluj, 1-2: Arbitrul asistent Daniel Burloiu nu a semnalizat ofsaidul din care Eugen Trică a deschis scorul

Rapid - Unirea Urziceni, 1-1: Arbitrul Alexandru Deaconu a anulat, eronat, un gol echipei Unirea Urziceni din cauza unui presupus fault asupra portarului Dani Coman care, iniţal se ciocnise cu Cristian Săpunaru

UTA - Rapid 1-0: Arbitrul Istvan Kovacs a oprit eronat un jucător rapidist, scăpat singur spre poarta celor de la UTA, pentru a acorda un fault asupra lui Mazilu, deşi trebuia să acorde legea avantajului.

Steaua Bucureşti

Steaua - Ceahlăul 2-1: Arbitrul Sebastian Colţescu a dictat penalti pentru Steaua, la scorul de 0-1, pentru un fault asupra lui Bănel Nicoliţă care s-a produs în afara careului

Dacia Mioveni - Steaua 1-2: Arbitrul Victor Berbecaru nu a sanţionat un joc periculos al lui Dorel Zaharia asupra lui Balauru, în urma acestei faze fiind înscris golul din minutul 90

Gloria Buzău

Gloria Buzău - Dacia Mioveni, 0-1: Arbitrul asistent Sebastian Gheorghe a semnalizat, eronat, un ofsaid la gol înscris de Liţu, în minutul 60 al partidei cu Dacia Mioveni, la scorul de 0-1, reuşita fotbalistului buzoian fiind anulată

CFR Cluj

CFR Cluj - Ceahlăul, 2-1: Arbitrul Sebastian Colţescu a validat golul marcat de Panin, din ofsaid, a dictat penalti pentru un fault comis în afara careului, transformat de Cadu

CFR Cluj - Dinamo, 1-1: În prelungirile partidei, Opriţa a fost oprit, eronat, pe motiv de ofsaid, când scăpase singur cu Stăncioiu

Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj, 0-1: Arbitrul Augustus Constantin nu a dictat penalti pentru Pandurii Târgu Jiu

Gloria Bistriţa - CFR Cluj, 2-2: Arbitrul Cristian Balaj a dictat, eronat, penalti pentru CFR, la o cădere în careu a lui Fabbiani

Universitatea Cluj

Oţelul - "U" Cluj, 2-1: Arbitrul asistent Sebastian Gheorghe a semnalizat, eronat, o poziţie de ofsaid la Gabi Paraschiv, la scorul de 1-1, iar arbitrul Ştefan Erdei nu a sancţionat un joc periculos al unui fotbalist de la Oţelul Galaţi în faza premergătoare golului, marcat în prelungiri.

FC Vaslui - Universitatea Cluj: Arbitrul Victor Berbecaru a acordat prea uşor o lovitură de la 11 metri în favoarea Universităţii Cluj

Farul Constanţa

FC Vaslui - Farul, 1-1: Arbitrul Marius Avram nu a dictat penalti la un fault al lui Mardare asupra constănţeanului Dinu Todoran.

Universitatea Craiova

Oţelul Galaţi

Gloria Bistriţa - Oţelul Galaţi, 2-1: Asistentul Dorin Mudura a semnalizat, eronat, o poziţie de ofside la golul înscris în minutul 61 de Daniel Stan, reuşita acestuia fiind anulată de centralul Istvan Kovacs

Dacia Mioveni

Dacia Mioveni - Rapid Bucureşti, 1-2: Arbitrul asistent Gero Szabo nu a semnalizat ofsiadul în care se afla Buga, fază în urma căreia Mazilu a marcat golul victoriei

Dacia Mioveni - Steaua Bucureşti, 1-2: Arbitrul Victor Berbecaru nu a sanţionat un joc periculos al lui Dorel Zaharia asupra lui Balauru, în urma acestei faze fiind înscris golul din minutul 90

Gloria Buzău - Dacia Mioveni, 0-1: Arbitrul asistent Sebastian Gheorghe a semnalizat, eronat, un ofsaid la gol înscris de Liţu, în minutul 60 al partidei cu Dacia Mioveni, la scorul de (0-1), reuşita fotbalistului buzoian fiind anulată

Dacia Mioveni - Poli Ştiinţa Timişoara: Asistentul Bela Szoke a semnalizat eronat o poziţie de ofsaid la Cristian Bratu, la scorul de 2-1, când atacantul scăpase singur cu portarul Marius Popa

Ceahlăul Piatra Neamţ

Steaua - Ceahlăul, 2-1: Arbitrul Sebastian Colţescu a dictat penalti pentru Steaua, la scorul de 0-1, pentru un fault asupra lui Bănel Nicoliţă care s-a produs în afara careului

Poli Ştiinţa Timişoara

UTA - Poli Ştiinţa Timişoara, 2-3: Arbitrul Ionică Serea nu a dictat penalti pentru UTA, la scorul de 2-2, în urma unui fault evident al lui Latovlevici

Dacia Mioveni - Poli Ştiinţa Timişoara, 2-2: Asistentul Bela Szoke a semnalizat eronat o poziţie de ofsaid la Cristian Bratu, la scorul de 2-1, când atacantul scăpase singur cu portarul Marius Popa

Pandurii Târgu Jiu

Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj 0-1: Arbitrul Augustus Constantin nu a dictat penalti pentru Pandurii Târgu Jiu

Unirea Urziceni

FC Vaslui

FC Vaslui - Universitatea Cluj, 3-2: Arbitrul Augustus Constantin nu a observat preluarea cu ambele mâini a lui Sabou la primul gol al formaţiei vasluiene şi a validat reuşita acestuia.

FC Vaslui - Farul Constanţa, 1-1: Arbitrul Marius Avram nu a dictat penalti la un fault al lui Mardare asupra lui Todoran

FC Vaslui - Unirea Urziceni, 1-1: Arbitrul Ionică Serea nu a acordat penalti pentru Urziceni în prelungirile partidei, după un henţ al lui Buhuş.