Prima pagină » Politic » Lupta pentru putere în PNL: Cătălin Predoiu i-a cerut lui Cristian Buşoi să renunţe la funcţia deţinută în partid. „Nu poţi fi şi arbitru şi judecător”

Lupta pentru putere în PNL: Cătălin Predoiu i-a cerut lui Cristian Buşoi să renunţe la funcţia deţinută în partid. „Nu poţi fi şi arbitru şi judecător”

Prim-vicepreşedintele PNL Cătălin Predoiu i-a cerut, luni, secretarului general (SG) interimar, Cristian Buşoi, să renunţe la funcţia de SG PNL, după ce acesta şi-a anunţat candidatura la şefia partidului, invitându-l să nu mai fie şi „jucător şi arbitru”, au declarat surse, pentru MEDIAFAX.
Lupta pentru putere în PNL: Cătălin Predoiu i-a cerut lui Cristian Buşoi să renunţe la funcţia deţinută în partid.

„I-am cerut să renunţe la postul de secretar general pentru că aşa ar fi corect, aşa ar fi cinstit. Nu fac din asta un subiect. A spus că se va gândi şi va spune”, a recunoscut prim-vicepreşedintele PNL Cătălin Predoiu, la finalul şedinţei BPN.

Cătălin Predoiu i-a cerut lui Cristian Buşoi să renunţe la funcţia de secretar general interimar, după ce acesta şi-a anunţat în şedinţa Biroului Politic Naţional candidatura la şefia partidului, au declarat pentru MEDIAFAX, surse din PNL.

Cristian Buşoi a afirmat că va reflecta la propunerea lui Cătălin Predoiu de a nu mai fi şi „arbitru şi jucător” în cursa pentru preşedinţia PNL, susţinând însă că de organizarea alegerilor se ocupă Comisia de organizare, nu secretarul general, potrivit surselor citate.

Ludovic Orban a declarat, în BPN, că vrea „o competiţie benefică pe proiecte” şi „să câştige cel mai bun”.

Şefia PNL este disputată de Cristian Buşoi, Ludovic Orban şi Cătălin Predoiu.

 

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da