Prima pagină » Politic » Predoiu: A fost un vot politic, fără nicio legătură cu activitatea mea şi a echipei de la minister

Predoiu: A fost un vot politic, fără nicio legătură cu activitatea mea şi a echipei de la minister

Cătălin Predoiu a declarat, miercuri, după primirea avizului negativ de la Comisiile reunite ale Parlamentului la propunerea de a continua activitatea la conducerea Ministerului Justiţiei, că a fost un vot politic, fără nicio legătură cu activitatea sa şi a echipei de la minister.
Predoiu: A fost  un vot politic, fără nicio legătură cu activitatea mea şi a echipei de la minister
28 oct. 2009, 19:25, Politic

Întrebat de ce a acceptat să fie nominalizat la funcţia de ministru al Justiţiei deşi ştia că va fi un vot politic, Predoiu a răspuns: „Este absolut firesc şi onorant să poţi da curs unei solicitări de a-ţi continua proiectele publice”.

Cătălin Predoiu a subliniat că nu va considera niciodată ridicolă audierea unui membru al Guvernului în faţa Parlamentului, aşa cum s-a insinuat în sala de audiere de către Comisiile parlamentare „într-un mod destul de stângaci politic”.

Predoiu a afirmat că avizul negativ pe care l-a primit după audierea sa a fost unul politic şi că acest fapt i-a fost relevat de către cei din sala de audiere, mulţi dintre ei implicaţi în amânarea adoptării codurilor juridice, blocării lor şi a sesizării către Curtea Constituţională.

Ministrul Cătălin Predoiu a fost avizat negativ, miercuri, pentru portofoliul Justiţiei de către Comisiile juridice şi de apărare a drepturilor omului din Parlament, el primind 26 de voturi „pentru”, 36 de voturi „împotrivă” şi trei abţineri.

Avizul comisiilor este consultativ, votul asupra listei miniştrilor propuşi revenind plenului.

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da