- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (06.07.2022, 14:37)
- Gabriel Pecheanu
Primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, amendat cu 10.000 de lei de ISC
Primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, a fost amendat cu 10.000 de lei de Inspectoratul de Stat pentru Construcţii pentru că nu a prelungit două certificate de urbanism care ar permite construirea unor turnuri în Parcul Grozăveşti, anunţă edilul.
Urmărește
580 afișări
Ciprian Ciucu, Facebook
„Ceva frumos: am fost amendat cu 10.000 de lei. Inspectoratul de Stat pentru Construcţii mi-a ars două amenzi pentru că nu am prelungit/reînnoit două certificate de urbanism care ar permite construirea unor turnuri în Parcul Grozăveşti”, scrie pe Facebook Ciprian Ciucu.
El precizează că fosta administraţia a emis două certificate de urbanism pentru construirea în parcul Grozăveşti a unor blocuri cu peste 20 de etaje.
„Deoarece PUZ-ul în baza căruia au fost emise a fost anulat definitiv în instanţă (unul dintre motive fiind chiar schimbarea regimului de construire în Parcul Grozăveşti), mi se pare aiurea să fiu obligat să prelungesc certificatele de urbanism emise în baza PUZ-ului anulat. În interpretarea ISC a Legii 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, deoarece procesul de autorizare a fost iniţiat anterior anulării PUZ-ului Sectorului 6, aş fi obligat să emit automat prelungirea. Apoi, ar urma, automat să fiu obligat să emit autorizaţia de construire. Acum, am spus-o repetat: eu voi proteja interesul public, spaţiul verde, urbanismul de calitate cu toate forţele mele. Răul a fost deja făcut în multe situaţii iar în capul meu se sparg PUZ-uri şi PUD-uri votate iresponsabil în mandatele anterioare. Sunt multe. Până acum am păzit ce am putut păzi, de acum vor începe să vină după mine. Nu-i nimic, pentru mine este important să am dreptatea şi pe dumneavoastră de partea mea. Dedic aceste rânduri contestatarilor mei (puţini, ce-i drept) din cartierul Grozăveşti pentru al căror drept la urbanism de calitate lupt, nu de ieri de azi, ci de doi ani de zile”, conchide edilul.
ULTIMELE ȘTIRI
-
TU l-ai vota pe Donald Trump, dacă ar candida la Președinția României? VOTEAZĂ AICI / Sondaj Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
-
Român rezident în Anglia, înjunghiat în Egipt, unde se afla ca turist. Reacţia MAE
-
Cine este columbianul instigat de un rus care a încercat operaţiunea de sabotaj în România
-
Zborul unui avion ultra-uşor deasupra Galaţiului, prezentat în mod fals drept evoluţia unei drone
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe alephnews.ro: Cercetătorii au descoperit că o substanță psihedelică poate trata dependența de alcool. DMT este o substanță cunoscută de secole
Citește pe www.zf.ro: Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Ce gadgeturi vor cumpăra milionarii în 2025? Printre aparate se numără și roboții care strâng totul de prin casă
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Cine este miliardarul discret care împinge din umbră o întreagă ţară de pe drumul european către un parteneriat cu Rusia
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Prezentatoarea știrilor și iubita ei cântăreață, imagini îndrăznețe din vacanța romantică din Costa Rica
PROSPORT.RO
După Ingrid Baciu, România mai pierde încă un astrolog. A murit după o luptă grea cu cancerul
CANCAN.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe