- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (18.03.2023, 15:16)
- Cosmin Pirv
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Contract pentru achiziţia a 122 de ambulanţe, semnat de IGSU
Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) a semnat un contract pentru achiziţia a 122 de ambulanţe de tip A, destinate Serviciilor Publice de Ambulanţă.
104 afișări

Contract pentru achiziţia a 122 de ambulanţe, semnat de IGSU
Potrivit DSU, contractul, semnat vineri, face parte dintr-un acord cadru care expira în două zile, dar în urma discuţiilor continue şi aplicate purtate între IGSU şi societatea comercială, „firma a acceptat în cele din urmă semnarea contractului aplicând corecţiile de preţ în conformitate cu legislaţia în vigoare”.
Cele 122 de ambulanţe de tip A sunt destinate transportului pacienţilor, ele fiind dotate cu defibrilator semiautomat şi alte echipamente medicale specifice.
ULTIMELE ȘTIRI
-
GALERIE FOTO. De câte femei este nevoie să-l înfunzi pe Trump? Surse: Rechizitoriul ar putea include și alt scandal: relația cu un model Playboy
-
TRUMP A CEDAT. Va apărea în instanţă, la New York City
-
Războiul din Ucraina, anul 2, ziua 36. Zelenski promite să învingă „răul rusesc” / Ruşii au atacat la Zaporojie şi pun presiune pe Herson cu aviaţie şi artilerie / Ucraina comemorează Bucea: nu vom ierta niciodată / Putin începe recrutarea de primăvară; preferă tineri cu vârste între 18 şi 27 de ani, un total de 147.000 de persoane
-
Ce complică situaţia revocării Catincăi Maria Nistor din postul de director al ICR Londra
Fondurile pentru achiziţia acestor ambulanţe sunt alocate din Programul Operaţional Regional şi nu fac parte din cele alocate celor 1.200 ambulanţe de urgenţă de tip B şi C, pentru care specificaţiile tehnice au fost finalizate, urmând a începe consultările de piaţă.
La începutul anului, la nivelul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă s-a întrunit o comisie de specialişti, care a urmărit revizuirea specificaţiilor tehnice pentru ambulanţele de urgenţă care vor fi achiziţionate, astfel încât dotarea acestora să fie în conformitate cu toate evoluţiile tehnicii şi a tehnologiilor medicale actuale.
Dintre cele 1.200 ambulanţe care vor fi achiziţionate din fonduri europene nerambursabile, cea mai mare parte vor fi direcţionate către Serviciile Publice de Ambulanţă, iar restul către SMURD.


Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 18:45
BREAKING NEWS TRUMP A CEDAT. Va apărea în instanţă, la New York City
-
astăzi, 18:33
LIVE TEXT O instanţă judiciară din Manhattan a votat punerea sub acuzare a lui Donald Trump / Este pentru prima dată în istoria americană când un fost preşedinte se va confrunta cu acuzaţii penale / Cine e procurorul care îl poate înfunda