:format(webp):quality(80)/https://www.mediafax.ro//wp-content/uploads/images/1/1686/14461750/1-mcdonalds-hepta.jpg) 
Malaysia, o ţară majoritar musulmană, este un susţinător fervent al palestinienilor. După izbucnirea conflictului din Gaza, unele mărci occidentale de fast-food din această ţară au fost vizate de campanii de boicotare.
Compania care deţine marca McDonald’s în Malaezia a dat în judecată mişcarea BDS pentru o serie de postări pe reţelele de socializare.
Postările ar fi făcut legătura între franciza de fast-food şi „războiul Israelului împotriva palestinienilor din Gaza”.
Compania susţine că BDS Malaezia a incitat publicul să boicoteze McDonald’s ceea ce a dus, printre altele, la pierderi de profit şi la reduceri de locuri de muncă.
McDonald’s Malaezia a confirmat faptul că a intentat procesul împotriva BDS pentru a-şi proteja „drepturile şi interesele”. BDS a negat toate acuzaţiile care i se aduc.