Prima pagină » Social » Medic de la Floreasca, acuzat de colegi că i-a înţepat cu seringa folosită la o pacientă cu Hepatita C

Medic de la Floreasca, acuzat de colegi că i-a înţepat cu seringa folosită la o pacientă cu Hepatita C

Şeful Secţiei de Chirurgie II din cadrul Spitalului Floreasca din Capitală, medicul Sorin Păun, este acuzat de doi dintre colegi că i-a înţepat cu o seringă pe care o folosise, anterior, la o pacientă care are Hepatita C, în prezent fiind făcută o anchetă la nivelul unităţii medicale.
Medic de la Floreasca, acuzat de colegi că i-a înţepat cu seringa folosită la o pacientă cu Hepatita C
Eugenia Foarfecă
09 mart. 2020, 19:35, Social

„A fost transmisă oficial, de registratura spitalului, o plângere de doamna doctor care ar fi fost agresată. Domnul manager a dispus imediat constituirea unui comisii de anchetă administrativă. A fost informat Serviciul de prevenire şi combatere a infecţiilor asociate cu practica medicală, medicul de Medicina Muncii. Au fost audiate mai multe persoane, audierile au continuat astăzi (luni – n.red.)”, a spus, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Spitalului Floreasca, Bogdan Opriţa.

Incidentul a avut loc, vineri, în timpul unei intervenţii chirurgicale.

Medicul Sorin Păun este şeful Secţiei de Chirurgie II, după ce medicul Mircea Beuran, care ocupa această funcţie, a fost implicat într-o anchetă penală ce vizează o pacientă care a luat foc pe masa de operaţie de la Floreasca.

Totodată, Sorin Păun este soţul Dianei Loreta Păun, consilier prezindeţial pe probleme de sănătate.

 

 

 

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da