Formaţia Astra Ploieşti s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana, după ce a învins, în urma loviturilor de departajare, scor 8-7 (1-1, 2-2), echipa FC Timişoara, în optimile competiţiei.

17 afișări
Imaginea articolului Astra Ploieşti s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a învins FC Timişoara

Pentru Astra au înscris Miranda '7 şi Păun '94, în timp ce pentru FC Timişoara au marcat Parks '20 şi Vrsici '104.

La penaltiuri, pentru Astra au marcat Takayuki, Hatchi, Păun, Rohat, V. Sandu şi Crăciun, în timp ce V. Gheorghe, Miranda şi Djokici au ratat.

Pentru FC Timişoara au înscris, la loviturile de departajare, Vrsici, Stancu, Magera, Maxim şi Luchin, în timp ce Curtean, Chiacu, Chiţu şi Mera au ratat.

În prima repriză, Miranda a marcat în minutul 7, după un şut al lui Ganea, respins în faţă de Taborda.

FC Timişoara a egalat în minutul 20, prin Parks, cu un şut puternic de la 10 metri.

Din minutul 85, FC Timişoara a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Borbely a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Păun a marcat la vinclu pentru Astra în minutul 94.

În minutul 104, Vrsici a egalat, după ce a beneficat de o greşeală a portarului Miron, care a scăpat balonul din mână.

Astra Ploieşti: 82. Miron - 25. Crăciun, 26. Vlaicu, 5. Rohat, 17. V. Sandu - 18. Strătilă (14. Păun '76), 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe, 7. Paulinho (6. Hatchi '114) - 11. Miranda, 19. L. Ganea (9. Djokici '91). Antrenor Nicolo Napoli.

FC Timişoara: 99. Taborda - 7. St. Stancu, 16. Luchin, 4. Brezinsky (14. Mera '70), 20. Maxim - 77. Curtean, 17. Borbely, 23. Cl. Ionescu (8. Vrsici '65), 15. Chiţu - 27. Magera, 9. Parks (26. Chiacu '73). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Rohat '33, V. Gheorghe '33, Djokici '118 / Cl. Ionescu '27, Borbely '62, '85, Curtean '119

Cartonaş roşu: Borbely '85

La meci au asistat circa 1500 de spectatori.