Button a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Australiei - GALERIE FOTO

Pilotul britanic Jenson Button (Mclaren-Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Australiei, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

35 afișări
Imaginea articolului Button a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Australiei - GALERIE FOTO

Button a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Australiei (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Campionul en-titre a fost urmat de polonezul Robert Kubica (Renault) şi de piloţii Ferrari, brazilianul Felipe Massa şi spaniolul Fernando Alonso. Pe locul cinci s-a clasat germanul Nico Rosberg de la Mercedes GP, iar pe şase Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes).

Locurile 7-10 au fost ocupate, în ordine, de italianul Vitantonio Liuzzi (Force India), de brazilianul Rubens Barrichello (Williams), de australianul Mark Webber (Red Bull) şi de germanul Michael Schumacher (Mercedes GP).

Sebastian Vettel, plecat din pole-position, a abandonat în turul 26, din poziţia de lider al cursei.