Cu două debutante calificate în finala feminină de la individual compus, România a încheiat ziua de vineri cu o prezenţă în Top 20, adusă de Ioana Crişan.

3609 afișări
Imaginea articolului Campionatul European de la Cluj. La gimnastică, Ioana Crişan a obţinut locul 18 la individual compus, iar Olivia Cîmpian, locul 23

Ioana Crişan şi-a luat revanşa, vineri, în finala de la individual compus, în duelul direct cu colega sa de lot, Olivia Cîmpian, care o învinsese joi, în calificări. După două rotaţii reuşite, mezinele lotului României au fost copleşite de emoţii, ratând pe rând. Crişan a încheiat concursul european pe poziţia a 18-a, cu un total de 51.032, în timp ce Cîmpian a terminat pe 23, cu un total de 50,106.

Ellie Downie a scris istorie pentru Marea Britanie la Campionatul European de la Cluj. La o zi după ce devenea prima insulară calificată în cinci finale europene în gimnastică (individual, plus toate cele patru aparate), sportiva de 17 ani a câştigat, vineri, în premieră pentru ţara sa, concursul celor mai complete gimnaste, cu un total de 55,765.

Downie a fost urmată pe podium de Zsofia Kovacs (Ungaria), cu notată cu 55,432 de arbitri şi de franţuzoiaca cu origini braziliene, Melanie De Jesus Dos Santos (55,065).